| Benyamin173 a întrebat:

Imi puteti construi un pc de gaming de pana in 2100 ron dar fără placa video si sa fie de preferat de pe forit.ro si 220volt.ro? (acolo sunt componentele mai ieftinerolling on the floor )

17 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Stiu ca depaseste putin limita dar merita toti banii
https://www.forit.ro/vizualizare-wishlist/12615/
Ryzen 5 2600 cu 6 nuclee si 12 thread-uri, e tot ce ai nevoie dupa parerea mea, vine cu un cooler stock decent, este mai futureproof fata de un i5 8400 spre exemplu si este mai bun in multitasking.
Da, in jocurile gen cs go unde performanta per nucleu este importanta acel i5 va avea un avantaj dar nu major, insa in jocurile mai pretentioase sa stiti ca acele 12 thread-uri ajuta mult, si nu doar in jocuri dar si in performanta generala a pc-ului.
16gb ram la 3000mhz sunt tot ce ai nevoie momentan, frecventa ridicata a ram-ului ajuta mult cand vine vorba de ryzen-uri.
Sursa e mai mult decat ok pentru ce ai tu nevoie si poate tine lejer toate componentele.
Am pus un hdd de 2tb fiindca mie asta mi se pare minimul pentru zilele astea, insa tu decizi ce capacitate vrei.
Mie asta mi se pare cel mai echilibrat sistem in banii astia, dar nah poate cineva are alta parere acum.

| Benyamin173 explică (pentru bogdan324):

Eu ma gândeam la aceste componente plus un hdd de 1 tb, sunt ok? https://www.forit.ro/vizualizare-wishlist/12617/

| Seby288 a răspuns (pentru Benyamin173):

Da sunt bune cu build-ul ala poti rula lejer jocuri in 60 fps pe high
Am gasit si un test cu acele componente : https://youtu.be/9boKE-Vwjlo

| bogdan324 a răspuns (pentru Benyamin173):

Nu recomand nJoy, am vazut multi care au probleme cu surse de la ei.

| Benyamin173 explică (pentru bogdan324):

Ce as putea lua pana in 250 ron? forit.ro, 220volt.ro, sa fie de cel puțin 600, deoarece vrei sa fac crossfire pe viitor

| bogdan324 a răspuns (pentru Benyamin173):

Degeaba are 600w daca e vreo petarda de sursa.
Nu te zgarci la sursa cand vine vorba de crossfire, mai pune cativa lei si ia-ti seasonicul ala de 620w.

| Benyamin173 explică (pentru bogdan324):

Nu stiu ce sa zic deoarece am auzit ca sunt foarte bune, au condensatore japoneze...acum fiecare cu parerea lui acum, dar m-am gasit ca poate cineva a avut k si stie daca este buna

| bogdan324 a răspuns (pentru Benyamin173):

Nu stiu cine ti-a spus traznaia aia dar eu doar te avertizez sa nu arunci bani aiurea pe geam.

| Benyamin173 explică (pentru bogdan324):

Dar ENERMAX RevoBron 600W estr buna?

| bogdan324 a răspuns (pentru Benyamin173):

Alta treaba, cu asta poti face crossfire.

| Benyamin173 explică (pentru bogdan324):

Mulțumesc!

| Benyamin173 explică:

Păi placa video o am (rx580 8gb)

| Seby288 a răspuns (pentru Benyamin173):

A scuze nu am vazut răspunsul acesta eram ocupat cu cautatul

| Seby288 a răspuns:

Un pc de gaming fara placa video... Iti recomand sa iti iei si o placa video deoarece nu prea o sa rulezi ceva pe acel pc (jocuri la low sa spunem) 2100 de ron iti poti lua si o placa video (un gtx 1050 ti e chiar buna, o am si eu)
Pc-ul meu are un i5 2500 un gtx 1050 si 8 gb ram ddr 3 pe 1330 ghz, cu acest pc rulez si acum jocurile nou aparute fara nici o problema, iar pc-ul meu a costat mult mai putin de 2100 lei.

| Seby288 a răspuns:

Buna am facut un build destul de bun spun eu si ți-am pus si o placa video in build deoarece e greu sa faci un pc de gaming fara placa video
Procesor: Ryzen 5 1600x
Placa de baza: Biostar
A320MD PRO
Ram : Patriot Signature Lime 4gb ddr4 2400 ghz (doar o placuta ca sa te incadrezi in bani)
Hdd: Toshiba DT01ACAxxx 1TB
Placa video: Gigabyte VGA GB GTX 1050 Ti N105TD5-4GD
Carcasa: Spire ATX pc gamer case - Supreme 1506
Sursa: Inter-Tech SL-500K 500W bulk
Nu am pus ssd pentru ca nu ajuta la performante in gaming ( daca nu te deranjeaza sa stai in loading screen stai cu hdd-ul).

Totul te ajunge undeva la 2099.12 de lei

| Seby288 a răspuns:

Uite un build fara placa video
Totul este la fel ca cel pe care l-am postat mai putin procesorul, placa de baza si rami
Procesorul: Intel Kaby Lake, Core i5 7600K 3. 8GHz box
Placa de baza: Gigabyte H110M-S2V
Ram: la fel ca mai sus doar ca sa iti iei 2 placute ca sa facu 8 gb

Sper ca ți-am fost de ajutor