| Like555 a întrebat:

Imi puteti explica cum este freelancer-ul in it, ca programator lucrezi pentru oameni, unde ii gasesti? Si ai garantie ca iti dau bani?
Si inca o intrebare, pasionat in securitate cibernetica, ce poti lucra ca freelancer? Sa testezi aplicatii si site-uri de vulnerabilitati? Alt ceva se mai poate face in afara de vulnerabilitati? Si unde gasesti clienti?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricum daca ajungi la nivelul ala de experienta in securitate iti ascunzi urmele foarte usor...

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai multe variante.

Ori te apuci sa lucrezi pe site uri precum freelancer.com sau upwork.com. Startul va fi grelut pentru ca trebuie sa iti faci o reputatie pe site. Banii vor fi intermediati de site deci probleme majore nu vor fi in aspectul asta.

Sau poti sa te apuci sa iti cauti tu clienti, iti faci un site, te promovezi, iti faci un prtofoliu samd.

Legat de securitate exista si o alta optiune, te apuci si cauti vulnerabilitati pe aplicatii si site uri si apoi ceri administratorului site ului o recompensa da ii faci un audit complet. Sunt multi care scot bani asa din acest white hacking

| Like555 explică (pentru suntserios):

Legat de securitate, mai intai il intrebi daca te lasa sau ii spui dupa ce ai incercat sa intri in site happy? Sa nu te de-a la politie..mai bine e sa faci un contract normal sau digital in care sa demomstreze ca te a lasat.da parca e multa bataie de cap.tu cum ma sfatuiesti?

| suntserios a răspuns (pentru Like555):

Depinde.
sa gasesti o vulnerabilitate intr-un site fara sa profiti de ea nu e nimic ilegal. Bineinteles ca poti sa faci inainte contracte sau sa iti gasesti clienti.

| Like555 explică (pentru suntserios):

Deci daca nu profit de vulnerabilitate este legal? Pai numai are rost nici un contract daca este legal.

| suntserios a răspuns (pentru Like555):

Oricum daca ajungi la nivelul ala de experienta in securitate iti ascunzi urmele foarte usor...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Clienții îi găsești pe siturile pentru free lanceri. Tu faci ofertă cu competența ta, iar clienții oferă taskuri la licitație. Situl asigură că vei fi plătit, căci plata se face prin ei.

| flixbuster a răspuns:

Daca esti la inceput iti cauti tu clienti. Daca esti cunoscut te cauta ei pe tine.

Cu securitatea era o gluma. la interviu intreaba hr-ista pe tipu' venit la interviu de security... bine, si ce v-ar recomanda sa va angajam. si tipu' raspunde... stiti, v-am spart server-ul de mail si m-am invitat singur la interviu.