| RR2x a întrebat:

Salut.Imi puteti recomanda tutoriale legate de programarea orientata pe obiecte(indiferent daca sunt in romana sau engleza),algoritmi,etc? De asemenea ce parere aveti despre freelancing,cat si despre tutorialele oferite de cursurile online? Ce anume ar trebui sa fac si sa invat(in afara de CSS,HTML, Vanilla JavaScript) pentru a deveni un front web developer? Este posibil sa devii web developer fara a avea o facultate in domeniu si ce anume ar trebui sa faca un individ pentru a deveni junior web developer?

Răspuns Câştigător
| GabiLeonte2 a răspuns:

Buna. In primul rand daca nu ai facut niciodata cunostinta cu algoritmica, ar fi bine sa te interesezi putin, te v-a ajuta. In legatura cu tutorialele. Depinde ce vrei sa faci. Eu lucrez la platforme web in node.js in express.js mai exact. Incearca sa vezi cum se mananca node.js ul. Js in general. Apoi invata ReactJS sau AnegularJS. Sunt 2 framework uri cerute. Daca te prinzi cum functioneaza e perfect. Atentie alege doar unu. Nu incerca sa le inveti pe amandoua in acelasi timp fiindca o sa te cam bata. Incearca sa gasesti proiecte personale pe care sa le faci in oricare din aceste 2 Framework uri. In legatura cu freelancing ul incearca sa te apuci dupa ce o sa ai o experienta medie de lucru in domeniu, ca sa nu pierzi timpul unor oameni. Iar raspunsul este Da la ultima intrebare. In domeniul IT nu bac'ul sau facultatea te face apt de lucru. De obicei angajatorii iti cer un cv si exemple ale muncii tale. Nu diploma de BAC sau facultate happy Daca chiar vrei sa te introduci in domeniu. Incearca sa gasesti un internship la o companie locala dupa ce capeti putina experienta. O sa te ajute mult. Btw nu am mentionat php mai sus pentru ca exista optiuni mai bune decat php, dar nu e de ignorat nici el. Daca ai avut experienta minima cu alte limbaje gen c++, php ul nu o sa fie foarte diferit.
Sper ca ai inteles cev din ce am vrut sa zic. Stiu nu am cea mai buna formurale, dar dupa zile de coding intens, limba romana nu mai este chiar cel mai bun prieten al tau xD

| RR2x explică (pentru GabiLeonte2):

Salut.In mare parte am inteles ce ai vrut sa spui xD. Cu algoritmica am mai avut de a face la liceu(fiind profit mate-info) insa am cam uitat anumite concepte.Ai o adresa de mail sau de Facebook pentru a mentine contactul?(Scuza-ma de deranj)

| GabiLeonte2 a răspuns (pentru RR2x):

Folosesti Discord? happy

| RR2x explică (pentru GabiLeonte2):

Nu chiar, insa folosesc Skype, desi nu ar reprezenta un impediment acest lucru.

| GabiLeonte2 a răspuns (pentru RR2x):

Nu pot decat pe discord. email ul si Facebook e privat. iar skype e cam expirat. parerea mea. daca in schimb iti faci discord adauga Gabi#6896 happy Mult succes in ceea ce vrei sa faci. Daca vrei sa te apuci de node.js si ai nevoie de ajutor acolo ma gasesti