| SpedyKid a întrebat:

Imi puteti recomanda un laptop bun de gaming? Daca se poate sa nu fie din seria celor de la Asus, seria ROG,deoarece am vazut ca sunt cam scumpe si nu au cine stie ce configuratie. Daca stiti unul care sa nu aiba la placa video acel "M" la placa video daca placa este GeForce,daca nu, este bine si asa. As prefera un laptop care sa duca cele mai recente jocuri la ULTRA/HIGH. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Sa nu fie din seria ROG de la Asus? Wtf pe bune? Laptopurile astea multe dintre ele au un pret bun, nu le comparam cu cele allienware unde acolo mai dai vreo 20j milioane pe sigla aia luminata frumos.

Singurul laptop si cel mai ''ieftin'' din oferta pcg, are o placa video dedicata gtx 980, ca si cele din desktopuri. Daca ai de aruncat atatia bani pe un laptop, cumpara-l ca duce orice joc la cele mai inalte detalii.
http://www.pcgarage.ro/......cu-lichid/

De asemenea si cu acest rog poti rula majoritatea jocurilor la high/ultra fara probleme http://www.pcgarage.ro/......dos-black/
Retine ca placile video cu ''m'' la sfarsit sunt cu pana la 5% mai slabute fata de cele desktop, deci nu prea pierzi din performante.

| Decicumzici a răspuns (pentru Jipa95):

Te superi daca te corectez? big grin "Retine ca placile video cu ''m'' la sfarsit sunt cu pana la 5% mai slabute fata de cele desktop". Adevarul e ca doar gtx 980m e cu 5% mai slab decat gtx 980 si nu cel "ti" ci simplu 980. 970m e cu 7% mai slab decat 970. Cum scadem creste valoare, eu am de exemplu un 770m care e cu 15% mai slab decat 770 de pc. Daca scadem la seria 600 cifra devine si 30/50% diferenta. Nu poti compara 660ti cu 660m (e diferenta de 1000 cudacores intre ele) + clocurile. Nu are rost sa mai scadem seriile pentru comparatii. xD

| SpedyKid explică (pentru Jipa95):

Multumesc frumos de raspuns. Primul este chiar putin exagerat, dar al doilea este chiar ok. Eu asa am inteles de la cineva ca cele ROG nu sunt atat de bune. Scuze daca am gresit.

| SpedyKid explică (pentru Decicumzici):

Este greseala mea. Multumesc de corectare. Cineva de la Media Galaxy mi-a spus ca daca placa video are acel "M", sa scap cat mai repede de laptop deoarece este jalnic. Poate a fost el prea dur cu ceea ce mi-a spus. Multumesc de infromatii, am sa le iau in considerare de acum inainte. Peace.

15 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cu mai putin de 6000 lei iti faci un desk super pentru gaming. un laptop nu o sa declaseze un desk avand aceeasi configuratie. in plus dupa cel mult doi ani laptopul o sa devina un "desk" deoarece bateria o sa atinga maximul de viata utila si o sa il ai conectat la curent la fel ca un desk. daca esti putin istet, nu inteligent, ai rationa putin si cu vreo 4000 iti faci un sistem mult peste posibilitatile laptopurilor ce se vand in tara romaneasca si pe care multi le recomanda pentru gaming.
multa bafta in alegere.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Corect! Da ce stiu copilasii astia...

| SpedyKid explică (pentru K0sti):

Pustiu, eu la anul termin liceul și vreau un laptop cat mai performant și pentru jocuri și pentru orice, deoarece la facultate sigur o sa îmi trebuiască pentru prezentări, și nu o sa ma pun sa car PC-u cu mine. Și vreau sa îl țin vreo 4 ani, de asta am zis ca vreau unul care sa duc tot ce e mai nou pe HIGH/ULTRA, deoarece peste vreo 2 ani o sa fie jocuri când mai performante care vor necesita performante mai mari, și eu vreau sa ma încadreaz în nivelul specificațiilor medii măcar. Asa ca nu mai zi tu "Ce știu copilașii astia" ca nici tu nu ești mare zmeu. Pace.

| SpedyKid explică (pentru gelu1970):

Mulțumesc. Citește și motivul pentru care vreau laptop și nu desk, l-am scris mai jos ca răspuns la copilașul care a comentat. Pace.

| K0sti a răspuns (pentru SpedyKid):

Copilas, cand o sa ai vreo 20 de ani activitate in IT si o sa-ti treaca prin mana zeci de modele de laptopuri, 80% niste mari porcarii, in special modelele noi care sunt acum pe piata, mai discutam. Pana atunci mai sterge-te la nas!

| SpedyKid explică (pentru K0sti):

Bravo tipule, ce sa zic. Felicitări ca știi toate modelele de laptop-uri, cred ca viata ta e interesanta tare. Nici nu mai îmi doresc o activitate în IT, pierdere de viață. Nu îți fa tu griji pentru mucii mei, ca am șervețele, stai clam. După cum vezi eu mai sus vorbeam frumos cu ceilalți, pana ai apărut tu omu spermatozoid dezvoltat și spui ca sunt copilaș, da, încă la 18 ani sunt copilaș, recunosc, dar nu trebuia sa te crezi tu deja bătrân. Asa ca stai calm și vezi-ți de anii tai de activitate, și încearcă sa răspunzi frumos la ceilalți, dacă mai lași răspunsuri. Dacă poți ajuta, ajuta, dacă nu... taci și uitat-te. Pace.

| K0sti a răspuns (pentru SpedyKid):

Noroc cu gogomani ca tine, mai traiesc si astia de fac laptopuri!

| SpedyKid explică (pentru K0sti):

Tocmai ce spuneam, nu înțelegi tu motivul, sau nu vrei sa îl înțelegi de ce vreau laptop, dar na. Ramai tu la părerea ta.

| K0sti a răspuns (pentru SpedyKid):

Am priceput, eu doar spuneam sa nu arunci banii, tu nu ai priceput!

| SpedyKid explică (pentru K0sti):

Și eu caut ceva ieftin, deoarece sunt mai împăcat cu ideea de a avea laptop, este mai scump, asta este, dar mie îmi place mai mult și o sa fie mult mai practic pentru mine. Poate costa într-adevăr ceva mai mult decât un PC, dar este mai practic.

| CPAElites a răspuns:

Ai uitat sa ne spui ce buget ai!

| SpedyKid explică (pentru CPAElites):

Scuze, se pare ca am omis asta. Pana in 6000 de lei.