| RAUL28823883884 a întrebat:

Salut, imi puteti spune ce sa aleg dintre http://www.cel.ro/......CU7MjMp-l/ sau http://www.cel.ro/......zMjYtMg-l/ pentru gaming, yt, putin editat video, si vreau de asemenea argumente, GTX 1060 3GB sau GTX 1050TI 4GB, eu sincer as alege 1050TI pentru ca are 4GB, dar se pare ca 1060 3GB scoate mai multe FPS-uri in joucuri, si Ryzen 5 1600x are 6 core-uri, 12 thread-rui pe cand Ryzen 5 1400 are doar 4 core-uri, 8 thread-uri, as dori sa stiu care PC credeti ca ar fi mai bun pentru jocuri la detalii mari si FPS-uri ridicate, si pentru general usage, de asemenea care e mai bun, o seara buna, dau funda, astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Cel cu 1060 va avea fps-uri mai mari dar vei astepta mai mult la render.
In unele jocuri noi nu prea pot sa mai joc in detalii ridicate fara sa imi scada fps-ul sub 60 in 1080p(da, la tine ma uit odyssey), si tine cont ca am un 1060 6gb cu un i7 5820k cu 6 nuclee si 12 thread-uri.
Personal as cumpara sh, acum vad ca piesele sunt ieftine, in special placile video, am vazut ca un 1060 6gb si in stare buna este intre 700-900 lei, sau un 1070 care e 1200-1300 lei, si astea sunt cazuri in care placile n-au fost folosite la minat, alea sunt mai ieftine.
Acum depinde si ce joci, pentru jocuri gen cs go as merge pe cel cu 1050 ti si ryzen 1600x, insa daca ai ceva pretentii, nu recomand nimic sub un 1070 in zilele astea, mai ales la cat costa acum.

| RAUL28823883884 explică (pentru bogdan324):

Multumesc mult, pot spune ca m-ai lamurit cat de cat :p conform benchmark-urilor de pe yt 1050ti si ryzen 5 1600x poate duce aproape tot in 60fps fhd detalii high-very high laughing de ex. GTA V 70 fps-uri cu totu' pe maxim ceea ce e mai mult decat perfect.

1 răspuns: