| Anonymous369 a întrebat:

Salut, îmi puteți spune dacă e în regulă sa cumpăr un PC cu cerințele astea : [procesor Intel Core i5-4590 pana la 3. 70GHz, 16GB DDR3, 480GB SSD, Video Intel HD Graphics 4600]
La un preț de 1200 maxim până în 1300 de lei.
Adică ma gândesc ca e prea ieftin pentru cerințele astea de sistem.
Și ma gândesc ca poate duce jocuri gen minecraft gta4.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea nu-s cerinte ci specificatii. Cerinte au sistemele de operare. Daca functioneaza este Ok. Numai sa nu aiba o hiba ascunsa. Daca il iei din magazin are garantie. Daca il iei de la cineva personal si mai ales online, mai bine nu te incurca!

| sierra1 a răspuns:

De fapt e scump (în draci!) ia vezi aici, ca exemplu:

https://www.olx.ro/d/oferta/desktop-i5-3-30-ghz-IDgEvjI.html

| NLS a răspuns:

Nu are placa video (dedicata), poti juca cel mult jocuri precum Minecraft, CS Go, sau Diablo 3.
Sau LOL cu efectele la minim.
Pretul corect pentru un sistem atat de vechi ar fi de maxim 900-950 RON.
Si nici atat nu as da pe el, daca are sursa tip "bomba cu ceas".
Cu 1600 RON poti obtine un sistem nou, cu piese ACTUALE, mai puternice decat acel 4590 si cu DDR4.
Dar tot fara placa video dedicata si acela.

| TheGentleman a răspuns:

Procesorul este depășit. Minim i7 ar trebui, iar sloturile DDR 3 sunt și ele depășite, având în vedere că deja s-a trecut la DDR 5. DDR4 încă face față cu brio

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheGentleman):

Depasit pentru... ce? Eu am un i5-3570S in desktop, 8 GB RAM, o gramada de storage devices, o placa de baza varza-varza de vreo 10 ani, si fac o gramada de chestii cu el. Munca de birou care produce valoarea sistemului cu totul in cateva zile de multe ori (ca idee, peste 2500 EUR in primele trei saptamini ale lunii asteia - nimic ilegal, totul e legit, incasez tot pe firma, ca sa nu fie discutii aiurea), chiar si jocuri (War Thunder, in special) - dar am un GeForce 960 GT, totusi, nu o integrata. Cum poti spune ca un i5 4590 e depasit? Asa daca ne luam dupa ultimele release-uri, mai tot ce s-a lansat pana in 2021 e depasit.

| Scorillo a răspuns:

Este un sistem S.H sau refurished. Gasesti pe net o groaza de firme care vand la preturi chiar mai mici - i5-4590 nu se mai fabrica de 5-6 ani, dar e ok ca sistem.
unul similar e chiar mai ieftin
Calculator Refurbished Acer 2640G Tower I5-4570, 16GB DDR3, 256GB SSD + Windows 10 Pro
lei 825 lei
si iti raman ani si pentru placa video

| paul123paul123 a răspuns:

Nu are placa video, nu merita mai mult de 500 lei ce ai scris acolo. Pentru jocuri iti trebuie o placa video de la 4 gb in sus cu banda de 256 si procesor i5, i7, de cel putin 3, 4 mhz. Recomand sa iti iei un calculator de la o persoana particulara si placa video separat cu garantie cu proba. ar trebui sa coste intre 1000-1500 lei ce sm scris acolo.

| paul123paul123 a răspuns (pentru paul123paul123):

Ddram nu ai ce sa faci cu msi mult de 8gb, ca degeaba pui mai multi si hdd poti si normal nu neaparat ssd, ca sa fie calc mai ieftin sa iti iei placa video mai buna, aia conteaza f mult

| Anonymous369 explică:

Unitatea e noua, nu e second hand.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonymous369):

E noua cu componente din 1923 toamna si care a stat in vitrina in vreun showroom sau la cutie prin vreun depozit. Nici nu vreau sa ma gindesc ce catastrofa de sursa are...

| Anonymous369 explică (pentru GabiDumitrescu):

Atunci recomandami tu o unitate care sa nu aibă componente din 1923 toamna și care să nu sară de 6000 de lei a și da sunt și unități care ajung și la 20000 de lei sau mai mult, nu vreau să fac un împrumut pe 30 de ani doar pentru un PC de ultimă generație. (programul primul PC happy )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonymous369):

Daca mai si zici ce componente ai prin casa pe care le-ai putea folosi si mai ales la ce vrei sa folosesti unitatea aia, as putea face o recomandare...

| Anonymous369 explică (pentru GabiDumitrescu):

Salut, nu am aceste componente, vreau să cumpăr o unitate PC care sa fie și pentru gaming și pentru puțină editare (video/foto)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonymous369):

Eu am intrebat ce ai prin casa. Gen monitor, tastatura, poate o carcasa mai veche care poate fi folosita, o sursa. Fiecare leu conteaza, la ce scoruri ai acum la componente noi... Iar legat de gaming si editare video/foto, gaming e si la 720p@30 fps, si la 4K@144 fps. Si cu editarea e foarte vag sa zici doar "editare" si atit.