| alin083262677 a întrebat:

Imi puteți spune vă rog daca imi resetez calculatorul, trebuie sa reinstalez windows-ul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si, da! Este echivalentul unei instalari noi dar nu este o instalare noua. Se face doar stergerea programelor si a fisierelor care nu apartin de Windows si curatarea registrilor de intrarile acestora. Este cu totul altceva. Mai documenteaza-te! Si, da! Am facut asta doar ca Windowsul n-are de unde lua o imagine noua. o foloseste pe cea veche dar curatata. Adica se aduce la setarile din fabrica. Reinstalarea este cu totul altceva.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Resetarea PC-ului nu presupune reinstalarea! Uite aici: https://bit.ly/3b8aoPq
Si daca Microsoft greseste, gresesc si eu.

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Lasand subiectul principal deoparte (omul doreste aproape sigur sa isi reseteze sistemul, si nu are buton de reset pe carcasa)

Ai folosit vreodata blestemata aia de optiune?

"""Este echivalentul unei instalări complet noi de Windows 10. """

Imaginea asta de la mijlocul articolului ce iti inspira?
E insotita si de un rand de text:
"""După un timp, Windows 10 începe să se reinstaleze."""

https://www.digitalcitizen.ro/......eset_5.png

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Lasand la o parte subiectul tu ai citit ce am scris eu? Eu n-am spus nimic de buton! Cred ca ai vrut sa-i raspunzi lui "Bula" care confunda butonul "reset" pentru resetarea PC-ului cu resetarea sistemului de operare, care-i alta mancare de peste!

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Si, da! Este echivalentul unei instalari noi dar nu este o instalare noua. Se face doar stergerea programelor si a fisierelor care nu apartin de Windows si curatarea registrilor de intrarile acestora. Este cu totul altceva. Mai documenteaza-te! Si, da! Am facut asta doar ca Windowsul n-are de unde lua o imagine noua. o foloseste pe cea veche dar curatata. Adica se aduce la setarile din fabrica. Reinstalarea este cu totul altceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru resetarea calculatorului apesi butonul "Reset" de pe panoul frontal.
Nu trebuie sa reinstalezi Windows-ul, el va face procedurile exact ca si in urma unei pauze de curent.

Daca nu ai buton "Reset", atunci tii apasat mai indelungat butonul de "Pornire" (cca 5-10 secunde), pana ce calculatorul se opreste complet. Dupa alte 10 secunde pornesti calculatorul din nou, tot prin apasarea normala a aceluiasi buton de pornire. Efectul final va fi similar cu resetarea prin apasarea butonului "Reset".

| aditimus a răspuns:

Nu

| sierra1 a răspuns:

Ce ințelegi tu prin "imi resetez calculatorul"

| NLS a răspuns:

Ce doresti sa obtii, ce vrei sa faci?

Optiunea "Reset This PC", din Windows 10, sau Windows 8/8.1, exact asta face -
reinstaleaza (in mod aproape automat) Windowsul, pe partitia pe care e instalat.
Tu trebuie doar sa dai vreo 2 clickuri de aprobare, si la final sa iti bagi Username-ul, si chestii din astea.

In Windows 10 o gasesti la Settings - Update and Security - Recovery - Reset this PC

Ai optiunea sa pastrezi documentele din folderul Documents,
SAU sa se stearga absolut tot ce exista pe partitie.

https://www.howtogeek.com/......8afe14.png

Daca ai mai multe partitii, celelalte raman intacte.

| Eugen80 a răspuns:

Nu. Un restart = o oprire si o pornire.