| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, imi zice si mie cineva cum trebuie sa instalez un windows 10 de pe linux endless? Dar windowsul instalat cu CD.Nu stiu cum sa il fac sa booteze de pe CD.Adica am intrat in bios si a pus la priority DVD Ram, dar se deschide normal, nu deschide instalarea de la windows.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a porni de pe DVD-ul de instalare win10, trebuie sa ai cateva conditii indeplinite:
- DVD-ul sa fie boot-abil (creat direct din imaginea ISO
- unitatea DVD sa fie capabila sa boot-eze de pe DVD boot-abil
- la ordinea de boot-are unitatea DVD sa fie inaintea hard disk-ului /sSSD-ului

In caz ca, careva din aceste conditiinu este indeplinita, mai ai posibilitatea de a crea un kit de instalare pe un stick de memorie USB (de exemplu cu ajutorul programului RUFUS), iar la ordinea de boot-are sa pui primul stick-ul USB

| TheDarkDragon explică (pentru Bula):

Am facut si asta cu stickul dar nu merge.E un Asus si are *** ala de bios nou.Si am pus stickul la prioritati, primul, dar tot nu se deschide.

| Bula a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Cum ai procedat cand ai preparat stick-ul?

| RAY a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Piraterie

| TheDarkDragon explică (pentru Bula):

Nu mai conteaza, am reusit sa-l pun pe unul piratat.Eu primisem si un CD cu windows 10 cand am cumparat laptopul si i-am facut o imagine la disk pe care am pus-o pe stick si am incercat sa-l instalez asa, dar n-o mers.In fine, ala piratat merge.

| RAY a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Nici un laptop nu se vinde cu windows, probabil alea sunt drivere

| flixbuster a răspuns:

Da cateva detalii despre cum ai facut mediul de instalare. De unde ai luat ISO. Cum l-ai scris pe disc optic (DVD, ca nu incape pe CD). Daca pui DVD in drive si te uiti din Endless OS pe el, ce vezi mai exact (poza pe imgur, ideal).

| TheDarkDragon explică:

Sau as putea sa creez o imagine la DC, sa o pun pe un stick si sa incerc sa il bootez de pe stick?

| AnonOps_AnonOps_2000 a răspuns:

Mai bine îl iei de pe google(piratezi)