| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

In acest week-end am fost la un prieten pentru a-i reinstala Windows-ul!
Totul a mers perfect pana la instalarea Driver-ului placii video!
Cand ajung in meniul de instalare, dau la prima (parca Graphics Driver, sau ceva de genu'...), selectez Custom Installation, dupa imi arata programele care urmeaza sa fie instalate (adica 3D Vision, HD Audio Driver etc.) si pot sa le bifez pe care vreau sa le instalez dar eu le-am lasat pe toate bifate, dau click pe Next si incepe sa se instaleze si merge cam pana pe la jumatatea benzii de instalat dupa care se opreste incarcarea si dispare acea banda de instalat si imi arata "Failed Installation" si mai jos imi arata toate programele selectate de mine si la toate arata "Not installed" in afara de una la care arata "Failed".
Dupa aceasta eroare intru din nou in setup-ul placii video, dau la Graphics Driver sau ceva de genu' iar acum prima oara dupa ce am apasat pe Graphics Driver imi arata ceva gen "Checking for system" sau ceva cu "Compatibility" nu mai tin minte exact, iarasi se incarca o banda si dupa imi apare un scris cu rosu si imi zicea sa dau un restart la calculator pentru a putea continua, dau restart la PC dar inainte de a da restart scot DVD-ul placii video si pe urma dau restart-ul.
Dupa restart intru din nou pe setup, fac aceeasi faza ca prima oara (adica Graphics Driver, Custom Installation, selectez toate programele, dau click pe next, se incarca ca prima oara si da din nou aceeasi eroare ca nici un program nu a fost instalat), dar de aceasta data intru pe site-ul placii video si descarc o versiune mai veche decat cea de pe DVD-ul placii video, adica descarc versiunea 310.90 (mentionez ca versiunea de pe DVD-ul placii video este 314.22), dupa ce am descarcat versiunea mai veche adica 310.90 intru pe setup si imi zice sa dau restart la calculator, am dat si s-a blocat la "Starting Windows".
Am vazut ca nu se mai deschide, i-am reinstalat Windows-ul, din nou!
Dar de aceasta data nu i-am mai instalat placa video deloc, si am incercat sa caut un setup pe net cu aceeasi versiune de pe DVD-ul placii video, adica 314.22.
Am gasit dar nu stiu daca trebuie sa instalez acest setup. (
http://www.nvidia.com/......river.html )
Am descarcat pana la urma acel setup dar nu l-am instalat. (si tot la acest setup, dupa ce l-am descarcat, am observat cu nu se deschide la fel ca DVD-ul placii video, adica are alt meniu)
Ce pot sa-i fac acestei placi video ca sa se instaleze? Trebuie sa instalez pana la urma acel Driver (
http://www.nvidia.com/......river.html )?
Ce trebuie sa-i fac pana la urma?
Mentionez ca placa video se numeste NVDIA Geforce GTX 650 Gigabyte 2 GB GDDR5 128 bit.
Dau funda!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ai reinstalat windwosul cum ai facut-o mai exact? Trebuia sa fi reinstalat fresh daca intelegi ce spun, adica sa razi absolut tot din calculator si sa pui totul de la zero, fara alte timpenii fara sa lasi mai stiu eu ce partitii si etc.Deci totul formatat si hai daca vrea ala partitii facute altele noi.Cind instalezi driverul video nu mai lasa Custom bifeaza Instalation Recomandat sau nu mai stiu ce exact spune, pentru ca tu din cate spui pe aici oricum nu ai facut nimic custom, deci nu esti curios.Incearca fara custom si vezi cum iese.bafta

| K0sti a răspuns:

Sa instalezi driverul, ai trebuie sa faci! Nu sunteti in stare sa instalati un amarat de driver? Rusinos!