| office1999 a întrebat:

In legatura cu proba de la TIC, la cerinta cu HTML am vazut tutoriale cand modifici documentul cu Notepad, are ceva daca il poti modifica cu Word pentru rezolvarea cerintelor?
Multumesc!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

NU! Word-ul formatează textul într-un mod pe care interpretoarele de cod HTML NU îl pricep mereu. De aia se folosesc editoare DOAR pentru text (sau dedicate).

| office1999 explică (pentru mihai69):

Profa ne spusese si de word, l-am incercat, e destul de simplu si de asta intrebam. Multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Atat timp cat codul html e scris corect nu are treaba cu ce editor de text il scrii... si wordul e si el un editor de text

| office1999 explică (pentru suntserios):

Multumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Încearcă și o să vezi că obții rezultate diferite.
Și ca să te convingi, intră cu notepad pe un (același) fișier dar editat cu Word - o să vezi că ăla bagă de la el cod la greu!

| office1999 explică (pentru mihai69):

Am observat, doar vreau sa stiu daca editarea cu word o sa-mi aduca puncte la cerinta sau nu.

| mihai69 a răspuns (pentru office1999):

Ei, la asta NU știu să răspund (habar n-am ce criterii sunt la corectare). Dar dacă ar fi să fiu eu pus să corectez o astfel de lucrare și aș observa că nu ai respectat o cerință (editare cu Notepad), aș depuncta. Dar repet - e vorba despre ca aș face eu, nu despre cum se face de către cei din comisia de bac. La ăia nu știu din păcate cum au baremurile stabilite.