| Mihai_Dan_1993 a întrebat:

Salut in momentul de fata am placa de baza g41m-p28 MS-7592 ver. 5.2 cu 2gb ram ddr3 de la Kingston si am primit 2x4 ddr3 1333Mhz tot de la Kingston 240pin dar calculatorul porneste si ramane asa nu imi apare bios.ul ecranul sta negru.Placa suporta 8gb ram procesorul e q8300 2.5 sursa corsair 650.Am incercat cu placuta de 2 gb ambele sloturi si functioneaza si placutele de 4 sunt noi testate.Care ar putea fi problema si cum as putea sa folosesc cei 8gb ram

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

DDR3 800/1066/1333*(OC)

| CPAElites a răspuns:

Cu un update la bios se rezolva! : https://www.msi.com/Motherboard/support/G41M-P28.html#down-bios
Instaleaza versiunea "26.11"

| Mihai_Dan_1993 explică (pentru CPAElites):

Am intrat in bios i.am dat de acolo bios update dar nu gaseste fisierele. poate fi ceva de la usb?

| CPAElites a răspuns (pentru Mihai_Dan_1993):

Pai trebuie sa faci update din windows!
E un program simplu.
Macar ai descarcat fisierul cu update pentru bios?

| Mihai_Dan_1993 explică (pentru CPAElites):

Da am scos ver 26.11 sunt 3 fisiere usb.ul format pe fat32 si copiate pe usb dar nu sunt vazute..am sa incerc si varianta de pe windows

| Mihai_Dan_1993 explică (pentru CPAElites):

Am reusit sa fac update la bios ver 26.11 aceeasi problema, am incercat sa pun manual fsb.ul la bios de 1066Mhz tot la fel face...ar mai fi ceva de incercat?

| CPAElites a răspuns (pentru Mihai_Dan_1993):

Nu.