| icsbooy a întrebat:

Salut, in ultimii ani nemaicumparand laptop.uri noi si cd.uri cu drivere originale,
mereu am instalat drivere depistate de programe special facute pentru acest scop, desi
descarcam mereu drivere "speciale" pentru wind7, vista, xp, w8, w8.1, w10. La unele
jocuri primeam mereu eroarea "Don't Send". stiu ca la un moment dat luasem Blazing Angels II pe un laptop ASUS,
care avusesem w7 profesional cu placa video pentru w7, a mers. Apoi aparuse w8, am fost incantat sa.l incerc,
l.am instalat, a mers sa instalez driver video de w7 pe w8, mergea orice joc in afara de Blazing Angels II,
care imi daduse "Don't Send", desi mersese pe acelasi sistem, dar cu w7, nu w8.
Din acest motiv m.am cam speriat de aparitia w8, 8.1 si 10 (care dpa parerea mea este tot un w8.1 cu meniu start,
care oricum il puteai face si pe 8.1). Nu stiu ce sa mai cred despre aceste 3 fantome de windowsuri, si din spusele altora
inca cred ca mai au ceva de lucrat pentru procesarea jocurilor si optimizarea driver. elor, sau cel putin asa am
ramas eu cu impresia din experienta de acum ceva ani, la aparitia 8.ului...Acum am cumparat un laptop nou ASUS
X555LN XX026D parca, am primit un cd original cu drivere pentru 8 sau 8.1. Nu am mai insistat cu 8, 8.1 sau 10si am mers tot
pe w7 profesional care am incredere si cu drivere instalate de pe site Asus si nVIDIA si cele depistate de 3dp chip.
Acum am alte probleme care ma cam depasesc deoarece in ultimii ani nu prea mai am multe informatii cu aceste chestii, din cauza
job. ului... Avand 2 placi video INTEL HD 5500 si NVIDIA 940M 2GB dedicata, am depistat ca doar pe cea INTEL o foloseste
si pe desktop si in jocuri, fiind mai "principala" cred...cand intru in "control panel" NVIDIA de la start (deoarece
cand dau click dreapta pe desktop apare doar pentru cea INTEL) imi da "Don.t Send"si ramae blocat tot desktop.ul...,
desi am instalat in ordine INTEL, apoi NVIDIA, ca altfel nu aveam cum (am si incercat, am lasat si doar NVIDIA instalata si imi
cerea INTEL). Niste exemple, la GTA IV nu pot modifica rezolutia si detaliile, ramane pe 640-480 si detalii low-mediu
spunandu.mi ca nu suporta placa mai mult (referindU.se la INTEL), la ACE COMBAT merge, e mai slabit cu detaliile, DIRT, DIRT2 merge
tot cu detalii la mediu, altfel mai mare merge sacadat, Blazing Angels II, nu merge deloc. tot DON.T SEND. Arajandu.mi deja licririle prin laptop
mi.ar fi sacaitor sa stiu ca instalez din nou windows.uri peste windows.uri si neavand nici un rezultat... Desi am prins frica
de w8, 8.1 si 10 as mai incerca o data, avand speranta de la cd original cu drivere pentru 8 primit cu laptop.ul... poate as putea
rezolva aceasta problema cu DON'T SEND. voi ce sfaturi imi mai dati, ce credeti despre aceste 3 fantome de windows.uri?, au mai fost puse la punct?
Sau daca ma puteti ajuta sa rezolv problema cu placa video pe acest windows 7 pro, fara sa mai schimb windows.ul, si acele probleme cu
DON.T SEND din ce naiba cauze se formeaza si apar?, acum aparamdu.mi si la placa video, care chiar am fost uimit...
VA ROG AJUTATI.MA...DAU FUNDA!

1 răspuns:
| Elynad a răspuns:

Salut, sa le luam pe rand:
La trecerea de la o versiune la alta a unui sistem de operare se pot pierde ceva compatibilitati. Vindows-ul 8 e recunoscur ca avand astfel de incompatibilitati, lucru care nu se poate spune despre Windows 10.
Fiind vorba de o placa video integrata si de una dedicata, nu pot fi folosite ambele deodata. Asta e ceva normal!
La aplicatiile care iti dau erori te poti juca putin cu setarile de compatibilitate, sa vezi ce rezultate obtii (click dreapta pe aplicatie, proprietati, compatibilitate si bifezi acolo casuta aia).
Daca driverele nu sunt cele bune vei avea mereu probleme de genul. Cel mai bine ar fi sa descarci driverele de pe pagina oficiala a producatorului, sa faci un kit si sa le folosesti pe alea.
Din ce spui cu rezolutia in jocuri, pare ca ai probleme cu driverele placii video.