| AlexDorinel a întrebat:

In viața mea n-am reciclat baterii și nici nu știu în ce condiții se poate face asta și mi-a venit așa în cap sa reciclez toate bateriile NiMh care nu se pot incarca din casa.

Întrebarea este dacă pot in toate locurile pentru astfel de reciclări și cum trebuie sa fie bateria (goala, sau cum.)?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Le daidrimul intr-un loc unde au container pentru reciclat baterii, ezi.

| RKBlue a răspuns:

La Lidl si Penny, de exemplu, au cutii pentru baterii.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca de preferat este sa fie goala bateria nu plina happy

| anonimg a răspuns:

Câteodată găsești ofertă la Kaufland: îți dă niște baterii noi (mai puține la număr) în locul celor vechi.
Și acolo se pot recicla.

| zilog a răspuns:

De preferat sa fie goala sa nu faca incediu acolo dar poti sa ii lipesti un scoci pe mufa pe borna sa nu dea scurt si gata le duci la intrare in dedemnan sau magazine din astea mari au acolo si la mega image un tub in care poti sa pui baterii.

se pot si incarca cu incarcator fabricat special pentru incarcat acumulatori dar poate sa curga acidul din ea daca este baterie
mai ales la bateriile proaste
e putin cam periculos sa incarci baterii pentru ca pot scoate un fum gaz toxic
dar daca chiar ai avea nevoie neaparat poti sa iei doua fire de la o sursa de curent CONTINU de maxim 12 volți si maxim 2 amperi si pui 2 secunde firul de plus pe borna de plus
pe cel de minus il tii permanent la borna de minus
doar pe cel de + il pui la plusul bateriei respective 2 secunde

apoi il ridici timp de 4 secunde apoi il pui 2 secunde apoi il ridici 4 secunde apoi il pui 2 secunde apoi il ridici 4 secunde

pana cand se intcalzeste bateria la 40*C sau pana cand ajunge la 1, 7 volti

sau 15 minute
nu cumva sa o mai tii dupa ce sa incalzit

nu cumva sa tii firul de plus lipit de baterie mai mult de 3 secunde
daca te grabesti rau pui firul de plus 3 secunde astepti sa se uniformizeze electronii in ea timp de 4 secunde

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este important să le dai la reciclat din mai multe motive. Se recuperează din ele materiale rare. Iar altfel, conțin substanțe foarte toxice pentru mediu. La magazinele mari sunt cutii speciale, scrie pe ele.