| darkstar a întrebat:

Inainte am avut o placa RAM de 1GB si frecventa 266mhz. Mi-am cumparat una noua de 2GB si 800mhz. Dar acum programele pe care le folosesc sa-mi vad sepecificatiile calculatorului il recunosc de 2GB dar tot de 266Mhz. De ce? (programele se numesc Speccy si Cpuid cpu-z)

Speccy:

Type DDR2
Size 2048 MBytes
Channels # Single
DRAM frequency 266.0 MHz
CAS# Latency (CL) 4 clocks
RAS# to CAS# delay (tRCD) 4 clocks
RAS# precharge (tRP) 4 clocks
Cycle time (tRAS) 12 clocks
SPD
Number of SPD modules 1
Slot #1
Type DDR2
Size 2048 MBytes
Manufacturer Kingmax Semiconductor
Max bandwidth PC2-6400 (400 MHz)
Part number KLDE88F-B8KW6
SPD Ext. EPP
JEDEC #3
Frequency 400.0 MHz
CAS# latency 6.0
RAS# to CAS# 6
RAS# Precharge 6
tRAS 18
tRC 24
Voltage 1.800 V
JEDEC #2
Frequency 333.3 MHz
CAS# latency 5.0
RAS# to CAS# 6
RAS# Precharge 6
tRAS 16
tRC 21
Voltage 1.800 V
JEDEC #1
Frequency 266.7 MHz
CAS# latency 4.0
RAS# to CAS# 4
RAS# Precharge 4
tRAS 12
tRC 16
Voltage 1.800 V

E posibil ca RAM-ul de 1Gb sa nu fi avut 266mhz?
Sau e de vina placa de baza...imi citeste doar aceasta frecventa?
dau funita happy

3 răspunsuri:
| darkstar explică:

@nsilviu
cu programul tau imi spune ca au 800 thinking
acum tr sa bag si celalalt ram sa vad ala cat are cu adevarat...
multam. dar poate imi mai da altcineva vreun raspuns
daca nu, funda e a ta big grin

| nsilviu a răspuns:

1. Daca folosesti windows cel mai bun program de vizualizat informatii despre unitate este Sisofter Sandra. Si de obicei nici altele nu mint dar e posibil ca si rami de 1Gb sa fi avut frecventa de 266mhz si astea de 2Gb asta e frecventa lor de 266mhz.Incerca si cu programul acela daca tot asa iti zice insemna ca asta e frecventa lor. Vezi ca scrie si pe iei daca mai ai foaiea aia lipita pe rami in colt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai RAM la 800MHz, ai DDR2-800 care rulează la 400MHz (împarți la 2), iar înainte ai avut DDR2-533 (deci 266MHz).
Actualul DDR2-800 lucrează în regim DDR2-533 pentru că este posibil să fie limitat de chipset-ul plăcii de bază. Zi și ce placă de bază ai pentru a-ți confirma.