| George12356456 a întrebat:

Încerc să instalez Windows 10, am băgat key, iar acum sunt la fereastra cu partiții. Nu mă lăsa să pun Windows pe niciuna datorita faptului că au format GPT. Ce pot face?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Tine de felul în care ai făcut stick-ul cu windows și de biosul pe care îl ai.

Nu de HDD.
(Formatul partiției e mereu NTFS, cel puțin când îl formateaza aplicația din kitul de instalare a Windowsului.)

Daca ai BIOS de tip vechi (Legacy) alege MBR in Rufus.

Daca ai bios Uefi (cu interfață moderna, suport de mouse, etc) alege GPT.

| Bizon95 a răspuns:

Sper ca ai windows-ul in iso, daca nu, downloadeaza-l ca iso
dupa care pune-l cu rufus si la partition scheme pui GPT iar target system: "UEFI (non CSM)"
si atunci ar trebui sa mearga cu GPT
daca tot nu merge, atunci trebuie sa repartitionezi, nu prea stiu alta solutie (sau sa astepti aici, poate cineva stiewinking )

| Bizon95 a răspuns:

PS multumesc, EU TIE
tocmai am reincercat rufus, se pare ca mai nou e in stare sa downloadeze singur windows-ul... nu stiam asta, FOARTE TAREwinking