| DobricaStefan02 a întrebat:

Intr-o seara s-a luat curentul si a revenit dupa care mi-a ars monitorul si o piesa din calculator... Eu am crezut ca este sursa, ceea ce nu este pentru ca am schimbat-o chiar azi. Cand pornesc pc-ul imi da no signal, mouse-ul si tastatuta nu se aprind, dupa care astept 2 minute, inchid si deschid monitorul, se deschide mouse ul si tastatura, apoi intra in windows, mouse ul merge dar tastatura ramane aprinsa si apas degeaba... Stie cineva ce ar fi? Dau funda

3 răspunsuri:
| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Ai un condesator dus. verifica o chestie scoate alimentarea apasa butonul de power fara alimentare de vreo 10 ori sa descarci condesatorii si apoi o bagi la loc daca porneste inseamna ca nu e esentisal. si poate placa de baza sa ii faca bypass daca ramane tot la fel e cam nasol

| takemyword a răspuns:

Daca monitorul iti raspunde greu, problema poate fi oriunde de la monitor, la cabluri, sau la placa video. Daca perifericele (mouse/tastatura) iti raspund greu sau deloc, ori sunt stricate, sau s-au ars porturile lor (ce cred ca e putin probabil). Problema poate fi si de la placa ta de baza. Ti-ai deschis calculatorul sa te uiti la piese, in caz ca prezinta vreo defectiune? Incearca sa-l pornesti cu capacul deschis, daca sunt probleme la o componenta, in general placile de baza moderne o sa iti semnaleze asta printr-o lumina aprinsa in partea cu problema, alteori un sunet, depinde. Scuze ca nu sunt destul de specific, calculatoarele pot avea atatea probleme si din atatea surse ca e destul de greu sa iti dai seama asa.

| DobricaStefan02 explică:

Tot asa ramane, sa fie de la procesor? Sau placa de baza? Am auzit ca un simptom al procesorului cand e dus, nu apare nimic le ecran cand il aprinzi si nu se aude nici beep-ul cand o pornesc.