| Cristi031001 a întrebat:

Intr-o zi,am dat cu piciorul in unitatea centrala de la PC,si am dat restart...Dupa ce am deschis din nou PC-ul,imi scria pe un fundal albastru,,Windows cannot find" si nu am mai apucat sa citesc,ca s-a inchis. Dupa ce am incercat sa-l deschid iar,dupa cateva secunde dupa ce porneau beculetele si auzea un sunet ca o alarma: beep,beep, beep...Ce inseamna asta? Va rog ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Prima data verifica toate componentele sa fie la locul lor, apoi vezi sa nu ti se fi stricat HDD-ul (doar el se strica la socuri).

| awspam a răspuns:

Mai dai un chisior laughing poate ii revine memoria

| RadikalGamer a răspuns:

S-a Întâmplat și la mine așa. Întâi l-am scăpat pe scări când l-am luat de la reparat și când l-am pornit a apărut un Blue Screen cu multe zero-uri.
L-am restartat și când a pornit tot piuia până când l-am oprit. Era o plăcuță de memorie RAM defectă.

La tine ar putea fi orice, de la o simplă baterie până la placa de bază. Încearcă să scoți placa video dedicată ți să rulezi cu cea integrată, sau să scoți o memorie RAM, să le schimbi între ele, să schimbi sursa etc.

| GentleBorn a răspuns:

Ceea ce ai patit tu se numeste Blue Screen of Death (mi s-a intamplat si mie)
Ceea ce ai putea face este sa intri in safe mode unde trebuie sa-ti dezinstalezi aplicatiile recent descarcat deoarece au o problema
Daca problema nu se rezolva(cum a fost si in cazul meu) trebuie sa-ti reinstalezi Windows-ul!
Sper ca te-am ajutat oarecum! Bafta...winking

| Cristi031001 explică (pentru GentleBorn):

Da,dar ecranu' e negru..nu pot face nimic.Nici cu tastatura....Monitorul ramana asa, ca si cum ar fi pc-ul inchis

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Cristi031001):

Nu frate, porneste alarma la pc cand RAM-ul are probleme, baga mai bine ramii in soclu.