| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut, intrebare simpla Mozila sau Chrome?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ultima versiune de Firefox e destul de rapida, si sta mult mai bine la capitolul privacy (intimitate): nu inregistreaza si nu trimite mai departe date, log-uri, etc

Insa pana acum Firefox a fost jalnic, astfel ca eu folosesc Chrome

Oricum, daca vrei sa vezi ce se potriveste mai bine cu nevoile tale (sistemul tau), e recomandat sa descarci 2-3 browsere, si sa le testezi pe toate.

Intai cu teste sintetice, ce redau viteza de deschidere a uneia sau mai multor pagini web.

Apoi
--deschizi tu frumusel un tab de YouTube, alegi un clip 1080p de circa 1 ora (un streaming de la un YouTuber cunoscut, ce are o calitate mare), si urmaresti consumul de procesor, RAM (si daca ai avea Win10 - si placa video) in Task Manager
Daca nu ai Windows 10, poti folosi GPU-Z, are un tab numit Sensors, acolo vezi cat de folosita e placa video (consum curent, voltaje, RPM ventilatoare, etc).

-- repeti testul cu acelasi clip in celelalte browsere.
Cu siguranta vei descoperi usor browserul care consuma mai putin RAM sau mai putin CPU.

39 răspunsuri:
| 65 a răspuns:

Chrome