Întrebare recomandată | Paul_Ciobanu_1996 a întrebat:

Salut.
Intrebarea e in felul urmator:
Cum instalez sistemul de operare pe un laptop fara unitate optica? Unde pot cumpara stickuri cu Windows?
Si de exemplu,daca vreau sa instalez un joc, sau un program, gasesc de cumparat in magazine stick cu Fifa, de exemplu?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cumperi unitate optica externa.
https://www.evomag.ro/......01253.html

| NLS a răspuns:

Ambele variante sunt foarte "de urmat", însă cu prima ieși mai ieftin.
Jocuri poți cumpăra de pe steam câte vrei, sunt reduceri mereu, și nu mai aduni vraf de carcase de plastic aiurea prin casa.

Jocurile de pe steam le poți rula și în mod offline, fără acces la net, dacă joci single player și vrei sa meargă mai bine.

| dannyel86 a răspuns:

Stick-ul cu Windows nu se cumpara, se configureaza. Mergi la o persoana care are dispozitiv cu unitate optica si pui sistemul de operare de pe disc pe stick usb, cu Rufus.
Daca nu te pricepi la astfel de proceduri, e bine sa apelezi la persoane care au cunostinte IT.
Jocurile se pot lansa pe laptopul tau cu Daemon Tools, dar numai daca ai imaginea discului oficial pe stick (format iso).
La fel de bine, cum deja ti s-a recomandat, ai putea cumpara o unitate optica externa, care se conecteaza prin usb, si scapi mai usor de probleme.

| ziftode a răspuns:

Cumperi un USB stick de cel putin 4G
downloadezi windows-ul cu MCT
https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
il salvezi ca ISO, NU il pui direct pe USB, ca daca ai probleme trebuie sa iei tot de la inceput si s-ar putea sa ai probleme, inclusiv ascunse (termina de facut stick-ul, dar apoi nu merge)
apoi iei rufus:
https://rufus.ie/
si cu ala pui iso de windows pe stick
iar apoi cu stick-ul ala instalezi windows-ul
success

| Lucian2473 a răspuns:

Stick-ul cu Windows se face, nu se cumpara.
Primul pas este sa descarci un windows. Al doilea pas este sa descarci programul Rufus.
Se deschide programul Rufus, se aduce windows-ul in program si se apasa START. Stick-ul trebuie sa fie introdus in usb inca de la bun inceput. Dupa ce programu Rufus isi face treaba, ai un stick boot-abil cu windows.
Jocurile pot fi descarcate din diferite site-uri de pe net. Poti sa le si cumperi dar le poti si descarca in versiune trial si apoi sa le activezi legal pentru a putea juca in continuare. Daca vrei ajutor, imi poti scrie in mesaj privat sau aici.

| Eldonkr1 a răspuns:

Îți faci un stick bootabil, nu-i asa greu. și dacă vrei neapărat un joc torente-le sa trăiască?