| BigLike a întrebat:

Salut iphone se e rezistent la apa? si pot trimite muzica sau poze de pe el prin bluethoot pe alt telefon (ios sau Android)? vreau sa imi cumpar un telefon cu care sa pot sa inot deci rezistent la apa compact si destept si nu ma pot hotara intre iphone 6 si iphone se

13 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Mare atentie, rezistenta la apa poate fi in multe feluri, aici toti au tendinta sa creada ca daca scrie waterproof pe el, gata, te poti baga cu el in mare, in piscina.
Acum desigur, te poti baga la propriu cu el in apa ca deh, nu te opreste nimeni, dar in realitate, o faci pe riscul tau.
Acel waterproof cel mai adesea face referire doar in conditii de apa normala, fara sare, fara alti agenti chimici, deci de exemplu daca il folosesti in ploaie rezista, daca-l folosesti sub dus, rezista.
Dar daca il bagi in piscina, in mare, o faci pe riscul tau, in aceea apa deja exista alte substante corozive care vor afecta circuitele din interiorul acestuia si prin urmare va deveni inutilizabil.

De asemenea aceste defectiuni cel mai adesea nu sunt acoperite de garantie chiar daca telefonul este catalogat ca fiind waterproof.

In garantie scrie clar omologarea lui ca waterproof, aceasta conteaza, unele sunt omologate doar pentru conditii de apa normale, fara sare, fara alte substante in ea, si altele, cel mai adesea cele care au porturile acoperite de diferite capace sunt rezistente si la celelalte tipuri de apa, dar desigur acestea sunt foarte rare.

Recomandarea mea este sa citesti in amanunt toate detaliile despre acel telefon inainte de al achizitiona cat si dupa achizitie sa-i citesti termeni de acordare a garantiei pentru a nu avea surprize neplacute.

Un link util:
http://adevarul.ro/......index.html

| untu a răspuns:

Nu cred ca e rezistent la apa!

| Clorox a răspuns:

Iphone 7 in sus rezista la apa, totul e bun la el...

| BigLike explică (pentru Clorox):

Eu am de ales intre iphone se sau iphone 6 plus ca vreau sa stiu daca pot sau nu sa trimit prin bluethoot chestii de pe iphone pe un alt iphone sau de pe iphone pe Android (gen Samsung) mersi va rog cine ma poate ajuta ofer funda rog si ofer seriozitate

| Clorox a răspuns (pentru BigLike):

Ia-ti 6 plus.
Frate, suntem in 2017, cine mai foloseste bluetooth pentru a transfera muzica? Avem cloud-uri.
Asta chiar nu-i o problema.

| BigLike explică (pentru Clorox):

Vreau doar sa stiu si da ai dreptate multa lume nu mai foloseste insa eu vreau sa stiu daca se poate sau nu, tu ai incercat asta vreodata?

| Clorox a răspuns (pentru BigLike):

Nu, nu poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi ba ca deja ma enervezi. iPhone e ***.

| Rommeo a răspuns:

Sub nici o forma iphone se nu este rezistent la apa.

| D3I3 a răspuns:

Pe iPhone nu se pot trimite chestii prin bluethoot, doar între iphone-uri. Între iPhone și Android e imposibil.
iPhone 6 clar, despre SE n-am auzit chestii bune deloc.

| BigLike explică:

Si iphone 6 e rezistent la apa? care este mai bun si cu ce anume este mai bun?

| WorldTraveler2553 a răspuns:

IPhone 7 este rezistent la apă.

| AndraUritu a răspuns:

Nope, nici iph SE si nici 6 nu sunt rezistente la apa. Iphone 7 e