| Levaio a întrebat:

Salut la toti de pe TPU! Am un calculator cu procesor Intel(R) Pentium(R) 4 de 3.40 Ghz, Memorie RAM de 2, 75 Gb, Windows XP Service Pack 3 pe (32 bit) si placa video: Gigabyte RADEON X600 PRO. Puteti sa-mi spuneti daca va merge daca eu voi schimba placa mea video de 128mb cu una de 512mb? Sau ce placa video mi-ati recomanda ca sa nu faca asa cumva ca sa strice celelalte componente sau cu alte cuvinte sa nu-mi manince prea mult din resursele calculatorului?

6 răspunsuri:
| Ghost99 a răspuns:

Nu stiu ce placa video ai, dar la ce procesor si ce memorie ai eu zic ca sigur ar trebui sa suporte 512 mb sigur.Noroc

| Levaio explică (pentru Ghost99):

Gigabyte RADEON X600 PRO 128 mb

| HolyDesire a răspuns:

Pai daca se potriveste in slot nu ar trebui sa ai probleme si nici sa afecteze alte componente

| Tomoiagă_Răzvan_1997 a răspuns:

Nu contraze ce procesor/cati rami ai.Conteaza sa fie compatibila cu placa de baza.Eu iti recomand nVidia GeForce GTX 690: http://www.emag.ro/......EKNQTBBBM/ Placa asta e scumpa, dar e atat de buna incat o sa ruleze inca cel putin o generatie de jocuri la grafici ultra.(adica si GTA 6 cand o sa fie pe PC).

| pbsolver a răspuns (pentru Tomoiagă_Răzvan_1997):

Cu procesoru` ala, niciodata laughing

| profil6568923 a răspuns (pentru Tomoiagă_Răzvan_1997):

Conteaza procesorul, un procesor slab va limita placa video.
Dai azi 50 de milioane pe GTX 690 si maine scot astia de la Microsoft directx 12.
Apare un joc si cere placa video ce suporta directx 12.Nu-l poti juca, trebuie sa schimbi placa video.