| Warchild a întrebat:

Salut la toti.Problema instalare driver audio,am incercat sa instalez cu slimdriver,apoi direct de pe site oficial,am incercat si alte drivere dupa diverse situri,toate cu aceleasi simptome,se instaleaza pana la jumatate apoi calculatorul se restarteaza, E vorba AC97 / 16-bit analog-to-digital; 20-bit digital-to-analog.Nu stiu ce sa mai incerc
http://gosrock.com/mygx270/ug/specs.htm

Răspuns Câştigător
| aalexei a răspuns:

Eu as buta pc de pe stick sau live cd ca sa exclud probabilitatea problemei din partea hardware (circuitele integrate AC97). Daca de pe stick lucreaza sunetul - cauti problema din partea software(system, drivers) la sistemul tau instalat. Uite mai atent in eventlog ce s-a intamplat inainte si dupa crash. Uite in c:\windows\minidump daca sunt fisiere *.dmp - tot contin info despre crash-uri care ajuta sa intelegi "de ce". Trebuie sa fie vreun indiciu. Si daca tot fara succes, incepe de la zero cu alt distributiv windows, adica reinstalezi sistemul din nou (tot xp numai ca din alta sursa)

3 răspunsuri:
| Warchild explică:

Mentionez ca placa audio e integrata, la specificatii apare ca AC97, iar pe site oficial Dell ca drivere apar:-Creative Labs Sound Blaster Live! 24-bit, v.RC1, A01 / Creative Labs Sound Blaster Live! 5.1 Digital, v. 5.12.1.203, A05-W / Analog Devices ADI 198x Integrated Audio, v.5.12.01.3555, A09

| aalexei a răspuns (pentru Warchild):

Windows xp? ai incercat sa faci uninstall audio device si sa instalezi din nou? ai testat de pe sistem live daca lucreaza sunetul?

| Warchild explică (pentru aalexei):

Windows XP 32 bit, am dezinstalat si in safe mode si normal, am incercat s-a reinstalez si la fel, Pc se retarteaza inainte de finalizare instalare driver.