| GabrielStefan a întrebat:

Salut, la un laptop, daca scot thermal pad de la gpu si pun pasta termoconductoare, are ceva? Intre placa de pe heatpipe si chipset este o distanta de ~1mm. Daca pun putin mai multa pasta sa faca contact cu ambele capete?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pasta se pune in strat cat mai subtire, doar maxim 0, 1 mm.
La nevoie se poate intercala o placuta de aluminiu sau cupru intre cele doua suprafete, uns cu pasta foarte subtire pe ambele fete de contact. Placuta trebuie sa aiba grosimea exact cat este distanta de umplut si suprafete cat mai mari de contact termic pe cele doua parti.

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ideal e sa nu faci asa ceva. daca vrei sa experimentezi...e alegerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti daca este spatiu intre radiator si gpu, trebuie pasta foarte vascoasa pentru asa ceva, se gaseste pe afara pe la noi nu stiu..asa arata https://www.amazon.com/viscous-thermal-replacement-60g-Aspire/dp/B00K04D3UK