| NakaTaka a întrebat:

Salut,la un momentdat jocurile si PC-ul au inceput sa mearga din ce in ce mai greu.L-am scanat de virusi, l-am optimizat si altele. Ce pot sa fac ca sa mearga cum era inainte?

6 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Poti defragmenta partitiile, il ajuta putin! intri in computer, click dreapta pe partitie apoi properties, dai la tools si ai acolo defragment sau optimize [in caz ca ai windows 8/8.1] altceva, poti dezactiva toat ce tine de siguranta in afara de firewall in cazul in care ai windows 8/8.1, dezactiveaza update-urile, le faci manual cand iti vine tie cheful ca mie mi se pare o prostie sa stau jumatate de ora sa se faca update-uri in fiecare saptamana sau mai des cand poti sa faci asta odata pe luna sau chiar deloc ca pe mine nu m-au ajutat cu nimic update-urile pana acum... Cu ce l-ai scanat? Iti recomand malwarebytes! Scaneaza absolut oriunde si-ti gaseste totul, adware, malware, trojan si multe altele, in special daca iei virusi ce-ti seteaza browserul sa-ti deschida site-ul x cand il deschizi sau daca deschizi un nou tab! Foarte bun malwarebytes!
Sterge toate programele nefolositoare sau toate programele de curatare sau alte alea! Programe de optimizare sunt putine care sunt bune!
Trecem la partea hardware deoarece conteaza foarte mult si asta! Ia-ti coretemp http://www.alcpu.com/CoreTemp/ spune-mi ce temperatura are procesorul tau cand stai pe net! La multe PC-uri temperatura procesorului sta la 30-40 de grade chiar si in gaming! Daca ai laptop asteapta-te la temperaturile astea cand nu faci nimic si in gaming la 60-80 de grade! Nu prea normale temperaturile totusi dar 'normale' scrii modelul procesorului tau pe google urmat de 'game debate' si vezi toate specificatiile acestuia, te uiti la temperatura maxima! unele o au la 100, altele pe la 67 etc...
Curata-l de praf! Schimba-i pasta termica!

| NakaTaka explică (pentru RB26DETT):

Da eu folosesc Malwarebytes versiunea full, imi place cum merge
Temperatura e 70-80
.

| RB26DETT a răspuns (pentru NakaTaka):

Ia-ti pasta termica si da pe procesor! Sunt multe tutoriale pe youtube, daca nu te pricepi sau ti-e teama sa-l strici atunci apeleaza la cineva ce se ocupa cu reparatii PC-uri el sigur stie ce-i de facut! Un tub cu pasta termica te costa undeva la 30-50 de lei! Nu o lua chiar pe cea mai ieftina!

| cristimihailov a răspuns:

Dai msconfig si te uiti daca poti sa scoti din programele de la startup care pornesc sau te mai uiti daca mai poti sa scoti de la servicii ceva.

Exemple de servicii de care nu ai nevoie:Adobe acrobat updater, skype updater, office update, etc.

| KwonJiyongParkJimin a răspuns:

Buna. Reformateaza-l.

| Devylgreen a răspuns:

Cel mai simplu mod e sa reinstalezi windows-ul