| Manaila968 a întrebat:

Salut, la Windows 11 este obligatorie sa am secure boot ca sa pot sa ii fac upgrade? Am un laptop HP pavilion 15-dw3004dq cu procesor i7-1165g7 generatia 11 8gb ram 3200mhz si am si tpm ul activat, este obligatorie sa am activat secure boot ca sa pot sa ii fac upgrade la win 11?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Windows 11 porneste si cu Secure Boot dezactivat.

| relian a răspuns:

Nu ai nici o treaba cu secure boot ce zici tu. Faci update si aia e tot, upgrade nu ai ce sa faci ca deja ai 11 zici, la ce sa mai faci upgrade?
Daca ai home 10 si 11 no sa te lase cand instalezi fara sa faci account la Microsoft, niste jegosi, dar poti sa sari peste, asta asa ca idee, ori pentru cine nu stie si nu vrea accounturi si rahaturi.
Inchizi internetu si skip partea asta cu accountu, parole si rahaturi

| Wr3nch a răspuns:

Da, o pornesti usor din bios

| Brizbriz a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=vMT1QCkOAbM
dar
tpm e o TAMPENIE inventata de Microsoft, ca sa previna functionalitatea pe calculatoare mai vechi si deci SA TE OBLIGE SA BAGI BANI in calculatoare noi
deci
https://www.google.com/search?q=install+windows+11+without+tpm

| Wr3nch a răspuns (pentru Brizbriz):

E ca si cum nu vor sa isi piarda vremea optimizand pentru 1000 de procesoare diferite. laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Wr3nch):

Nope, efectiv ce am scris eu e cazul
la fel la telefoanele vechi apare un "update", care iti incinge telefonul, distruge bateria si il face sa mearga greu
adica se practica la toti producatorii de software

iar Mircosoftul e recunoscut pentru din astea, cu sticker-ul de licenta care trebuia lipit pe carcasa si nu mai putea fi scos, ca sa nu pui licenta pe alt calculator, samd

in plus, windows-ul nu e Android, nu are 1000 de procesoare (si au o solutie de emulare intre Android-ul propriu zis si procesor), toate pentru windows sunt perfect compatibile intre ele, iar procesoarele se fac tinand cont de specificatiile windows-ului, nu invers, tin minte scandal cu AMD care urla ca Mircosoft nu a documentat tot si de aia procesoarele lor nu mergeau bine

iar TPM e pe placa de baza, nu procesor:
https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-11-specifications?r=1
"procesor de 1GHz..."
si nici macar UEFI nu e neaparat necesar:
https://www.google.com/search?q=install+windows+11+without+uefi

stiu pentru ca pe masini virtuale, tpm nu e deloc (indiferent ca pe host este) iar cu uefi, ceva mai greu (virtualbox parca, nu are, iar vmware, are), totusi eu am testat windows 11 binemerci in masina virtuala, si am vazut ca are butonul de start in centru (marea diferenta) :D

asta e politica, deh, taci si inghiti sau faci hack :D