| DeNeCuM a întrebat:

Salut.
Laptop-ul meu are 200Gb memorie si as fi dorit sa ii fac un upgrade. La vechiul laptop aveam un HDD de 1T, pe care l-am scos din laptop. Dar cand sa desfac laptop-ul nou, nu gaseam unde ar fi ssd-ul lui, pentru a-l schimba/inlocui. Din ce am vazut pe Youtube, aveam o idee de unde ar fi. (Lenovo legion 5). Dar bateria laptop-ului meu este mai lunga decat cele din tutoriale, deci oarecum bateria acopera locul unde ar fi fost ssd-ul.
Intrebare: Unde este de fapt memoria laptop-ului? Trebuie sa cumpar alt tip de memorie, altul decat cel "baban" si pătrățos?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi exact ce model ai si vedem.

| DeNeCuM explică (pentru GabiDumitrescu):

Nup. La modelul meu, bateria este mult mai lunga si vine peste locul unde ar trebui sa fie hardul. Deci nici urma de hardul de 2.5". Asta e exact laptop-ul meu: https://emag.page.link/fC8wnZPSDdZ2GrNX7

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DeNeCuM):

Aaaaa, pai asa zi boss:
Capacitate SSD 256 GB
Interfata SSD PCI Express

Cel mai probabil nu are bay de HDD. Iei si pui frumos ala vechi de 1 TB intr-un rack si il faci hard extern...

| LPCTSTR a răspuns:

HDD-urile "babane" sunt pentru calculatoare, cele de format 3.5", tu vrei de 2.5", de laptopuri.
Tu decizi daca cumperi sau nu altul.

| JicaContra a răspuns:

Ssd-ul nu e sata, asa ca arata ca o memorie, si deci nu poti pune un hdd in locul lui

si oricum e o tampenie sa inlocuiesti ssd cu hdd, diferenta de viteza este ENORMA!