| Maria_Bianca_1989 a întrebat:

Salut, laptop-ul meu face mereu fite si de multe ori s-a stricat rau de tot si a trebuit sa-i fac cumva restart general si sa reinstalez windows-ul, pe atunci imi aveam datele salvate pe un hard disk extern si totul era frumos, dar acum nu mai am spatiu pe hard disk-ul extern si toate fisierele mele sunt in laptop. Intrebarea mea e: daca laptop-ul meu se strica iar rau si trebuie iar sa-i dau restart si sa reinstalez windowsul sau chiar se strica de tot si nu mai pot sa-l repar, fisierele din "local disk-uri" o sa ramana tot acolo si voi putea inca sa le accesez cumva? NU MA PRICEP DELOC LA IT, DE AIA INTREB, dau funda, vrg raspundeti.

Răspuns Câştigător
| TrustMeIKnow a răspuns:

OK, prima data ce HARD EXTERN AI? De cati GB este? eu am unul de 320 GB si unul de 1TB, cel de 1TB este cel principal iar cel de 320GB este backup-ul la cel de 1TB. Si...nu ocup nici 50% din spatiu cu poze + proiecte (vorbesc de cel de 320GB).

1. Prima data, fa curat pe disk, vezi ce iti trebuie si ce nu, sunt sigur ca ai toate prostiile pe el.
2. Apoi, nu poti sa resetezi windows-ul mereu si mereu si mereu ca se '****' pe romaneste, daca zici ca 'se strica'/'face fite' non-stop, inseamna ca ori nu sti sa folosesti un laptop ori laptop-ul are o problema si daca nu ai un prieten care se stie sa il faca de la 0(adica sa curete laptop-ul, sa schimbe pasta sa instaleze un windows curat pe un hard curat...) trebuie dus intr-un service.
3. Ai intrebat daca se strica iar si vrei sa stii daca le poti accesa cumva, simplu se scoate hard-ul din laptop se verifica fisierele de pe hard sa nu fie corupte, se copiaza cele necesare dupa care se sterge TOT de pe hard, sa devina unul curat (pentru a face asta ai nevoie de un laptop/pc sau un rack pentru hard-ul paguba).

Daca reinstalezi windows-ul(presupun ca e reinstalare si nu RESETARE cum am scris mai sus), inseamna ca stergi partitia cu windows si daca ai alta partitie o lasi in pace, daca ai 1 singura paritie atunci...e rau se sterge tot, daca nu vrei asta fa cum am scris la 3.

Nu inteleg oamenii ca tine care spun ca se strica des si toate cele, eu imi reinstalez windows-ul odata la ~2 ani(intre timp doar instalez update-uri). Windows-ul este activat, folosesc antivius, firewall, vpn tot setul pentru a ma tine 'safe'. Iti recomand sa pui pe cineva sa iti explice sau sa cauti pe yt cum sa fi 'safe on the internet'. Bafta.

| Maria_Bianca_1989 explică (pentru TrustMeIKnow):

1. mersi de sfat, asta am facut
2. normal ca stiu sa-l folosesc
3. da, ma refeream la reinstalare laughing))
pai sincer inca nu stiu ce are... (+ am si am avut mereu antivirus, firewall si vpn)
----si mai nou se cam reporneste in fiecare zi si zice ca windows ul (parca) are nu stiu ce problema si ca pc ul trebuie restartat

oricum, mersi

3 răspunsuri:
| Sl33P a răspuns:

Daca HardDisk-ul ramane intact s-ar putea sa poti recupera datele chiar daca laptop-ul nu mai merge. Tot ce ai de facut e sa il conectezi la un HardDisk extern ( doar trebuie schimbat hardul din el) si apoi conectat la noul laptop.