| Szabii a întrebat:

Laptopul meu are conexiune slaba la internet.
Detin un HP Pavilion, stau la camin unde semnalul wi fi e putin slab, dar un coleg de camera cu un ASUS mai slab ca laptopul meu prinde semnal mult mai bun. Care ar fi problema?
Aceeasi camera, aceeasi retea de Wi Fi, eu am windows 10, el 8, dar nu cred ca asta e problema.
Lui ii merge bine yt, live streamurile, etc, al meu se conecteaza dar abia se incarca un wikipedia.
Stiti cumva care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Incearca un ping din CMD de pe ambele laptopuri la :
1. La router.
2. La Google.

Daca diferenta este doar de 3-4 milisecunde este o problema de la Browser sau de la mentenanta nu prea bine facuta.

Daca diferenta e mult mai mare inseamna ca ai pe laptop un malware care ocupa aiurea banda ( incearca ca antivirus Malwarebytes )

Eu am upgradat de la W8 la W10 si nu am experimentat probleme cu semnalul.

5 răspunsuri:
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Poate fi si de la calitatea chipsetului de care se foloseste laptopul. Pe unul din laptopurile mele am fost nevoit sa schimb placa wifi, era tare proasta, recunoscuta ca avand performante scazute.

| mihaibaros69 a răspuns:

Incearca sa schimbi browser-ul te-ar putea ajuta

| Szabii explică (pentru mihaibaros69):

Amandoi folosim Chrome si Mozilla.

| mihaibaros69 a răspuns (pentru Szabii):

Incearca sa il schimb in opera sau un TOR

| PainTech a răspuns (pentru mihaibaros69):

Nu recomand TOR pentru interntul normal. Dureaza mult pana face conexiunile proxy si e posibil sa ai putine probleme cu google...