| Duta_Doru_1976 a întrebat:

laptopul meu se oprea dupa 5 min de mers asa ca l-am desfacut sa il curat de praf dar nu am gasit praf in schimb am observat ca coolerul functioneaza 2-3 sec la pornire dupa care se opreste.Mentionez ca am incercat cu alt cooler si face la fel.Va rog ajutati-ma

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu umbla la laptop. Du-l la un service sau ia-ti un suport cu cooler. Nu-i scump: https://www.google.ro/#q=suport+cu+cooler+pentru+laptop

| DryIce a răspuns:

S-a dus senzorul de temperatura. Fie schimbi senzorul fie pui fanu pe direct. La un laptop mi-a legat cineva fanul pe direct la placa de baza (undeva unde a gasit curent) si de cand porneste pana la oprire merge la 100% si bineinteles asa raceste mult mai bine.

| Duta_Doru_1976 explică (pentru DryIce):

Salut! unde gasesc senzorul? am pus un uscator de par pe procesor sa pot instala speedfan si imi arata ca hdd urca la 55 grade dupa care se opreste sistemul

| DryIce a răspuns (pentru Duta_Doru_1976):

Uite ca sa intelegi ce este acel senzor https://www.youtube.com/watch?v=6Oy0N8B5ssQ (nu conteaza ca acolo e la placa de pc ca si pe laptop cam la fel trebuie sa fie). Sincer nu cred ca la laptop se poate schimba dar un reparator trebuie sa stie. Du-te la un service si intreaba daca se poate schimba la laptop. Desi eu iti recomand sa-ti faca si tie cineva o modificare si sa iti lege fanul pe direct. Faci cum crezi.