| Culcus a întrebat:

Salut, locuiesc in Londra si stau intr-o zona rezidentiala, in care nu ne lasă să punem antenă pe bloc afară, am o antenă de la digi. Ce altă modalitate de a prinde canalele românești există în afară de antenă din aia exterioară?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe PC cu softuri: http://bit.ly/36umika Unele trebuie, insa, cumparate. Nu stiu daca se pot instala si pe smart TV! N-am facut-o si nu stiu!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai poti si cu asta: http://bit.ly/2LWBoaq

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, impedimentul nu-i ca stai intr-o zona rezidentiala, ca doar nu poti sta pe camp, nu ai voie sa pui nimic pe casa pentru ca inchiriezi casa, nefiind propietatea ta, de aceea nu ai voie!
Dar poti folosii Internetul!
Sunt canale romanesti pe care le poti vedea pe internet "Pro TV live" samd
Evident nu poti vedea filme si posturile de televiziune romanesti, dar poti vedea stirile romanesti, care-s suficiente pentru cineva care locuieste si traieste in alta tara, decat Romania.
Ti-as sugera sa privesti canalele locale de televiziune, ca engleza si accentul sa ti le insusesti mai bine, asta fiind un exercitiu nemapipomenit si gratis, bineinteles.

| Sonia822 a răspuns:

Antena iradiaza, scurteaza viata celor din jur, de aceea nu te lasa. Traiesti mai putin, poti face leucemie, ``clocoteste`` sangele de la radiatiile din campul antenei.

| Salontanul a răspuns (pentru Sonia822):

Profesorul de fizica ar fi indrituit sa te dea in judecata si sa-ti ceara banii pentru timpul pierdut cu tine, la ore. Antenele pasive nu radiaza nimic. Scrie in orice manual de fizica. Ele au rolul de a capta undele si a le transmite prin fir unui dispozitiv.

| Sonia822 a răspuns (pentru Salontanul):

Alea de pe vremea ta. Cand erai tu flacau, ee, ce viata mai era.

| Salontanul a răspuns (pentru Sonia822):

Crede-ma ca citesc si ma documentez in domeniu mai mult decat tine. Si nu ma iau dupa prostii care habar n-au de fizica. Cat despre antenle pasive nu s-a schimbat nimic. De aia se numesc pasive pentru ca doar receptioneaza. Dar cand voi tinerii, unul din doi nu stiti sa faceti calcule matematice elementare (teste PISA) si 46% sunteti anlafabeti functionali, va luati dupa fente. Asa ca nu incerca sa ma faci pe mine perimat! Eu citesc si astazi. Tu cand n-ai mai pus mana pe o carte, un articol de tehnica, etc? Dar asta-i boala generatiilor voastre: negarea a tot ce este bun. Nu respectati regul si nici macar cele invatate in cei 7 ani de acasa. Stiu! V-ati dus la scoala la 6 ani, dar asta nu inseamna ca trebuie sa jigniti pe toata lumea.

| Sonia822 a răspuns (pentru Salontanul):

E bine sa te documentezi si cu privire la Metode de manipulare in masa. Au bagat-o p-asta cu testele pisa pentru a schimba toate manualele scolare. Seva discuta o perioada buna, si se vor schimba. Vor scoate tot ce am invatat noi, vor fi scosi toti autorii reprezentativi pentru Ro, orice are legatura cu memoria, cu patriotismul. La clasa I se va introduce manual de educatie sexuala. Vor invata despre sex, homosexualitate, lesbianism, travestiti, vor invata sa-i tolereze. In prealabil vor pregati parintii, prin stiri difuzate in mass media dincare sa rezulte ca suntem pe locul I la avorturi si boli venerica, ca e necesar... Asa ca las-o balta cu pisa

| Salontanul a răspuns (pentru Sonia822):

Am un fost coleg care preda matematica la cativa elevi. Te rog sa ma crezi ca mi-a confirmat foarte multe din aceste "necazuri". Ma uit si pe TPU la intrebari si raspunsuri. Uneori ii vine sa plang cate prostii vad si cat analfabetism.

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

Totusi, ce-i gresit cu tolerarea celor cu alte orientari sexuale? laughing

Nu intelege gresit, nu fac parte din grup si paradele mi se par tampite. Dar cu faptul ca exista si si-o dau la kk acasa, nu vad nicio problema.

La fel si educatia sexuala. Suntem pe locul I la avorturi si boli venerice exact din LIPSA educatiei sexuale.

Cat despre manuale, sunt ingrozitoare in momentul de fata. Banuiesc ca una din probleme pe care le vezi tu este ca Terra nu este plata prin manuale?

| Sonia822 a răspuns (pentru Osneros):

Ma prea ma intereseaza cine cui ii ridica malul in sus, problema apare cand tin sa arate public si organizeaza parade. Cer drepturi, cu certificatul de casatorie au voie sa adopte copii care vor trai in promiscuitate. In alte tari sunt ridicati pe sus copiii minoritatilor (foarte multi romani) si dati spre adoptie celor din familii homosexuale. LGBT e doar o parte din tot cuvantul, mai are un Q care inseamna multe. Tu cand esti de acord cu Lgbt, esti de fapt de acord cu tot conceptul, inclusiv pedofilie, adica sex cu copii. Asta trebuie sa intelegi, ca nu poti separa homosexualitatea de celelalte perversiuni (sex cu copii, cu animale, casatorii in 3, casatorii 3 oameni + animal) Citeste pe wikipedia.

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

Despre adoptie n-am o parere fixa, dar sunt inclinat sa cred ca ar fi de preferat adoptia, in loc de orfelinat.

Ma indoiesc foarte serios de faptul ca sunt "sunt ridicati pe sus copiii minoritatilor (foarte multi romani) si dati spre adoptie celor din familii homosexuale". Vreo sursa?

Cum am mai zis, cu paradele nu sunt de acord. N-as fi de acord nici cu parade heterosexuale, mi se par la fel de tampite.

Cat despre casatoria in 3 oameni (sau chiar mai multi), n-am absolut nicio problema. Posibil sa ridice ceva probleme legale, dar moral, daca oamenii sunt de acord, nu vad absolut nicio problema.

LGBTQ nu inseamna pedofilie sau zoofilie, nu stiu de unde ai scos-o pe asta. Poti afla asta folosind bunul simt sau, dupa caz, intreband orice membru din societate.

| Sonia822 a răspuns (pentru Osneros):

LGBTQ+ si link-ul c sa te documentezi :P ``ok2bme.ca/resources/kids-teens/what-does-lgbtq-mean/`` pune www pentru ca TPU nu permite link-uri. Ref la familie, trebuie sa te documentezi despre copiii despartiti de pamilie pentru ca profesoara a aflat la scoala ca la masa se citeste o rugaciune, sau copiii acasa sunt pusi sa citeasca biblia, si considera ca e abuz, si cheama autoritatile. Sunt persecutati in special copiii crestini, si sunt mii de cazuri, dar banuiesc ca ai alte interese, de aceea n-ai auzit. Nu poti sa afli ceva ca nu te intereseaza.

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

Yep, link-ul dat de tine nu zice nicaieri ca LGBTQ are de-a face cu pedofilia sau zoofilia.

Cat despre cealalta parte, tu ai venit cu afirmatia, nu eu. Daca veneam eu cu afirmatia, iti dadeam si o sursa. E ca si cum ti-as spune ca am 2 unicorni in curte si te-as pune sa dovedesti ca n-am.

| Sonia822 a răspuns (pentru Osneros):

N-am cum sa-mi amintesc sursele care mi-au trecut prin fata ochilor de-a lungul anilor. LGBTQ+, acest plus incadreaza toate categoriile, de aceea apare ca plus, fara mentinue, pentru a nu-si pierde sustinerea, omisiunea asta reprezinta. In ceea ce priveste abusul guvernului asupra copiilor crestini (toti crestini) luati cu forta si dati spre infiere familiile de homosexuali, sunt cazuri prezentate in media crestina, sunt grupuri de sustinere, sunt pagini pe Facebook, au fost proteste pajnice, cazuri sunt multe, n-are rost sa-mi incarc memoria cu asa ceva, pentru a-ti demonstra Dtale. Citeste despre Barnevernet, despre familia Botnariu, cum le-a luat copiii, cum i-a impartit in 5 locuri diferite, sunt zeci de articole pe google, unele tendentioase, sustinute de presa mainstream. https://www.youtube.com/watch?v=flnnx0cuJPk
://adevarul.ro/locale/timisoara/familia-romani-nan-invins-norvegia-si-a-luat-acasa-an-chin-cei-doi-copii-confiscati-autoritati-Iti-iau-sufletul-pleaca-el-1_5815e6d25ab6550cb80c57e5/index.html

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

Ok, a fost un caz in Norvegia. Am gasit chiar mai multe cazuri de genul in Norvegia, dar n-am gasit sa se intampla in alte tari dezvoltate (posibil sa se intample prin tari precum Uganda). Sunt de acord ca n-are rost sa tii minte toate sursele. Dar, stiind de unde ai luat informatiile si exact ce cauti, nu-i greu sa gasesti pe Google acele surse.

Cat despre LGBTQ+, te contrazici cu link-ul pe care tu mi l-ai dat adineauri, care zice ca acel "+" inseamna altceva si ca LGBTQ+ n-are treaba cu zoofilia si pedofilia.

| Sonia822 a răspuns:

Orice televiziune are si variante on line, de live. Apoi sunt platforme unde intri si vezi toate canalele, ba chiar mai mult. Iti instalezi niste softuri in plus, sau platesti abonament.
Daca nu stii unde, mai simplu e sa intri pe google, scrii postul si scrii si live. Si se deschide un link. Daca ai ce trebuie pe calc, merge perfect. Mai ai si paginile lor de Facebook, de unde poti primi stiri on line, sunt aceleasi ca la tv.