| Strepix a întrebat:

Salut! Locuiesc in mediul rural si in sfârșit au decis sa puna si la noi fibra optica între 2 competitori si anume Digi, respectiv Orange. Nu prea știu nimic de ofertele celor de la Orange, însă cei de la Digi mi-au lăsat un pliant in care au menționat "Fiberlink gigabit popular" cu viteza maxima Download pana la 500mbps EPON si 940Mbps GPON. Întrebarea mea este care e treaba dintre epon si gpon, la ce se referă si cum pot beneficia de gpon in așa fel încât sa pot avea o viteza cât mai mare de internet?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Una e mai buna decat alta, EPON e mai bun decat GPON, G-ul din urma vine de la gigabit, ambele iti zic ca transmisia datelor se face prin fibra [Ethernet/Gigabit Passive Optical Network].
Ce alegi acum depinde de nevoile tale: cu 500Mbps ajungi la 500/8 = 62 MB/s [Megabit la Megabyte care-i de 8 ori mai mare si este unitatea comuna de masurat]
Cu cel de 940 ajungi la maxim 117 MB/s.
Toate calculele sunt facute in cele mai bune cazuri, desigur viteza poate fi mai mica de atat in functie de cati oameni folosesc reteaua la momentul respectiv.
Eu zic sa mergi pe cea mai ieftina optiune pentru ca, in afara de o viteza aproape dubla de descarcare, latenta va fi aceeasi indiferent de abonament, asta daca nu descarci regulat fisiere extrem de mari, altfel sunt bani irositi degeaba contra costul a catorva minute in plus la descarcarile ocazionale pe abonamentul mai mic.

| Strepix explică (pentru LPCTSTR):

Explica-mi, te rog. De ce pe GPON ating viteza dubla, dar totuși îmi recomanzi EPON? Vreau sa știu niște lucruri înainte sa sun pe cei de la Digi.

| Strepix explică (pentru LPCTSTR):

Ma scuzi, nu ti se încarcă mesajul complet. Am sa sun mâine si am sa ma interesez despre diferența de preț dintre cele doua. Mulțumesc!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Strepix):

Se folosesc alte materiale presupun, diferente fizice in mare care fac posibil transferul mai mare de date.
Asa cum am zis, daca nu descarci in fiecare zi fisiere extrem de mari [10-100+ GB], nu ai nevoie de un abonament de banda atat de mare pentru ca nu il vei folosi efectiv.
Pentru utilizatorul normal, pana si un abonament de 300Mbps este arhisuficient [eu am unul si mi-e suficient cel putin, in afara de descarcat jocuri de peste 50GB o data la cateva luni, nu am nevoie de latime de banda exorbitanta pentru un amarat de film sau clip pe Youtube].

Acum, gandeste-te la ce faci zi de zi, ce utilitate si necesitate ai avea pentru descarcari de 117 MB/s si nu ai avea pentru 62 MB/s.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Strepix):

Da refresh, e siteul de vina; eventual da click pe dropdownul cu ordonarea, asta iti va actualiza pagina.
Alternativ, apasa Ctrl+F5 pentru force reload.

| Brizbriz a răspuns:

Eu am 100mbps si odata la 2-3 luni imi doresc sa am mai mult si... atat
faza e simpla, peste 100mbps iti trebuie NUMAI DACA:
- ai mai multe calculatoare de care AI NEVOIE sa faca trafic SERIOS in acelasi timp
- ai nevoie sa faci t0rr3nti in draci, zilnic, la greu... eu fac t0rr3nti, dar nu ma deranjeaza cand 100G vin in 7-8h in loc de 2-3h

asa ca, in locul tau, as lua versiunea cea mai ieftina