| Petrache_Adrian_1998 a întrebat:

Salut lume, am și eu nevoie de ajutor, recent am primit un laptop Medion SIM2120, problema este ca nu se aprindea display-ul, când m-am uitat mai bine, era aprins dar luminozitatea foarte mica, m-am gândit că s-ar putea sa fie de la invertor sau de la lampa, asa ca am scos display-ul și l-am pus pe alt laptop, totul ok, s-a aprins lapma display-ul, după am luat alt invertor funcțional și l-am pus pe laptop, nici o schimbare, tot întunecat se vedea, și cred că problema ar fi de la cablu care face conexiunea intre placa de baza și invertor sau chiar de la placa de baza, mă poate ajuta cineva? Cum aș putea verifica care dintre astea 2 este problema? Sau unde aș putea găsi acea panglica care face conexiunea intre placa de baza și invertor.
Precizez ca acea panglica este separată de cea care da imaginea pe display-ul.
Aștept răspunsurile voastre, dau funda!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta la service-urile de laptopuri, ei au asemenea componente ramase din dezmembrari.

| Petrache_Adrian_1998 explică (pentru Bula):

As vrea un raspuns care sa ma ajute in diagnosticarea laptop=ului, ca sa nu cumpar acea panglica degeaba, se poate sa fie dus ceva de pe placa de baza? sau singura problema ar fi acea panglica?