| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume. Am niste filme in pc dar sunt in format MKV. Vreau sa le bag pe dvd-uri sa le pot vedea la dvd player deci pe ecranul tv-ului. Daca le bag,am sansa sa le vad la ecranul tv-ului? Sau trebuie convertite intr-un anume format? Daca da,in ce format si cu ce program de convertit. Dati-mi raspuns,link, tot tacamul.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca le bagi in dvd player trebuie convertite. Le faci cu asta, dar nu gratis si cauti serial:
http://www.afterdawn.com/.......cfm/v10_1
le convertesti in mpeg2 (mpg2).
Le converteste cu subtitraj cu tot. Ar trebui sa aranjezi putin liniile de subtitraj sa nu fie prea lungi. Subtitrajul il deschizi cu notepad si il salvezi asa cum este el (srt). Dimensiunea fontului intre 22-28. Ar fi bine sa convertesti o mica parte si sa-l probezi pe monitor sa vezi cum se vede si pe urma il faci definiv.

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Pana ati raspuns m-am grabit sa descarc un trial.Se numeste Media Converter 8. Am convertit in Avi, are si optiunea de a aduce subtitrarea.Bun, subtitrarea este exact ca in acel format mkv adica amre, numai bun de citit. Multumesc mult si dupa acest trial o sa descarc ce mi-ai zis si voi gasi un serial.

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mkv are subtitrare inclusa si nu fisier separat, la conversie subtitrarea ta are toate sanselevsa nu apara. Poti verifica asta cu programul asta gratis :
http://www.softpedia.com/......lnix.shtml
Deschizi programul, te duci pe add, aduci filmul si o sa-ti arate ce contine mkv-ul (V-Video, A-Audio, C-Capitole, S-Text-subtitraje).
Dupa ce il i

6 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Stai sa ma concentrez... simt ca tv-ul tau suporta mkv, ia incearca si vezi smug

| Nelu62 a răspuns:

Convertesti in formatul pe care il poate reda dvd playerul:
http://videotutorial.ro/......-video-hd/
Pentru format DVD:
http://pc-config.info/cum-se-fac-dvd-uri-video/

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

MkV este formatul standard pentru blu ray daca ai un televizor compatibil usb led sau plasma sigur il citeste funda?

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Daca nu merge transformale in avi este cel mai folosit dar are o calitate mai joasa mai este si 3gp mp4 mov etc