| Paul_Samuel_1999 a întrebat:

Salut lume, am și eu o întrebare. Am un Acer nitro 5 (laptop) și mă bate gândul să îi pun un SSD și îmi e frica sa nu pierd garanția. In partea din spatele laptopului am 2 "căsuțe" una pentru ram și una pentru memorie interna. Și întrebarea propriu zisă daca îmi adaug un ssd in căsuța aia se pierde garanția? M-am uitat acolo și șurubul nu pare a fi sigilat și nici celelalte ale carcasei.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nesigilat? schimbă-l dar CU ATENȚIE

| Wr3nch a răspuns:

Da, daca il desfaci tu o pierzi automat. Singura solutie e sa vorbesti cu cei de la service-ul autorizat sa iti puna ei SSD si platesti manopera si transport dus-intors in plus.

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Wr3nch):

Ai putea te rog sa îmi dai un exemplu de service, sau trebuie sa mă duc la Altex (de unde l-am cumpărat) și sa îi întreb, adica mare chestie nu e, nici manopera nu ar trebui sa coste o avere...adică doar deschide un căpăcel și pune ssd...

| Wr3nch a răspuns (pentru Paul_Samuel_1999):

Ideal te indruma cei de la altex.

| JicaContra a răspuns:

Atat timp cat nu rupi un sigiliu, ei nu au cum sa isi dea seama ca ai facut modificari, decat daca te duci la garantie cu modificarile facute
eu mi-am pus ssd si memorie in plus din momentul in care mi-am luat laptop-ul, chiar i-am scos si unitatea optica si am inlocuit-o cu un caddy in care am mai pus un hdd
ma rog, nici nu am avut probleme care sa necesite garantie, dar daca ar fi fost, as fi pus tot la loc asa cum era inainte sa ma ducwinking

| Eugen80 a răspuns:

Daca pe suruburile care trebuiesc desfacute nu ai sigilii, atunci nu pierzi garantia.
Iti recomand sa vb cu cineva mai priceput sa-ti instaleze SSD-ul, indiferent cat de usor ti se pare tie, pentru ca apoi oricum trebuie instalat si Win cu de toate.

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Eugen80):

Windowsul mi l-am instalat eu, ssd-ul da...am pe cineva cunoscut care s-ar pricepe.

| Eugen80 a răspuns (pentru Paul_Samuel_1999):

Atunci stai linistit ca nu pierzi nimic.
Bine ar fi, ca vreodata, daca ajungi la garantie cu el, sa pui hdd cu care a venit el. Dar chiar si asa, nu pierzi garantia pentru ca ai schimbat hdd. Daca producatorul nu permitea schimbatul hdd sau a RAm-ului, punea sigilii.

| Paul_Samuel_1999 explică:

Oricum mersi mult pentru răspunsuri =)