| SerjManiack a întrebat:

Salut lume! Am un laptop pe care nu l-am mai folosit de vreo patru ani. Problema e ca a fost infectat cu "virusul" avela vbs. Imaginile jpeg s-au transformat in vbs file. Fisierele video nu au fost afectate si ruleaza. Am incercat cu antivirus si antimalware dar degeaba. Exista totusi vreo modalitate de a recupera pozele? Si daca as copia fisierele video pe un stick, s-ar transmite virusul in urmatorul pc? Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AlexMh a răspuns:

Salut! Fa in felul urmator: Copiezi ce consideri ca inca functioneaza pe un stick si nu il introduci in calculator.

Format la tot HDD fiindca altceva nu ai de facut, oricum ceea ce a fost deja virusat nu mai recuperezi. Reinstalezi Windows pe curat, Instalezi browserul tau si iti bagi ca si extensii: Ublock Origin (Activezi toate filtrele din optiuni si dai update la baza de date a extensiei), si Youtube Adblock (daca preferi sa nu ai adsuri pe FB. Faci toate update-urile la zi la Windows, ti-l activezi (legal desigur :winkhappy, si instalezi Kaspersky Antivirus Free, si Malwarebytes Anti-Malware. Verifica sa nu ai activata optiunea de deschidere a platformelor media (CD/DVD, USB, etc.) in mod automat. Bagi stickul, si dai un Scan la el si din Kaspersky si din Malwarebytes. ATENTIE! Nu accesezi stickul sub nici o forma!

Bafta!

| SerjManiack explică (pentru AlexMh):

Multumesc multumesc multumesc!?

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Right click pe o poza, si selectezi ca programul cu care sa o deschida sa fie Photos sau ceva de genul? Sau mai simplu mergi la default programs si corectezi extensiile? Nu am auzit de virusul asta, cel mai probabil ai facut tu o prostie.

| SerjManiack explică (pentru Ineys):

Am incercat sa deschid si cu alte programe pentru imagini dar degeaba. Pur si simplu s-a modificat kb, din 900kb in 20kb si tot asa la fiecare imagine. Aveam amintiri frumoase, asta e!