| balaurul12 a întrebat:

Salut lume, am un laptop Lenovo Legion si dupa 2 ani de folosire intensa am observat ca se misca foarte greu, am inteles ca acest laptop are HDD si as vrea sa ii cumpar un SSD, sa ii fac un upgrade, vreau sa intreb daca merita si daca ar mai trebui sa mai pun ceva pe el ca sa mearga mai rapid si daca pot sa pun un SSD ce memorie sa aiba SSD-ul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca unii confunda pe aici capacitatea HDD-ului (SSD-ului) cu memoria RAM. Cand vorbesti de ele nu mai spune memorie ci capacitate. Cand spui cata memorie adreseaza-te doar pentru memoria RAM. Si SSD iti pui cat vrei si cat te lasa buzunarul. Mai poti face upgrade si la memorie. Laptopul tau suporta doua memorii RAM de pana la 16 GB pe slot si ai doua sloturi(capacitatea maxima este 32 GB la o frecventa de 2400 Mhz). Ambele upgradari merita. Se va simti diferenta. Succes!

| balaurul12 explică (pentru Salontanul):

Am facut upgrade-ul si chiar sa meritat, merge brici, am pus doar un SSD de 512 Mb, cred eu ca e suficient nu necesita sloturi in plus deoarece aveam s loturi de cate 8GB

| Salontanul a răspuns (pentru balaurul12):

Bravo! Multumesc pentru apreciere!

| balaurul12 explică (pentru Salontanul):

Cu placere laughing)

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar merita. E o diferenta enorma intre hdd si ssd

| Bizon95 a răspuns:

De meritat, merita CU SPUME, pentru ca diferenta de viteza este ENORMA

insa din pacate, pe laptop-ul tau nu se poate pune ssd decat la service, pentru ca din poze e clar ca nu are capac de acces dedesubt, asa ca practic trebuie demontat complet

in plus, verifica, care e situatia garantiei

| xzawn17 a răspuns:

Ei bine laptop-urile si calculatoare-le cum ar ve ni imbatranesc si ele cum imbatranim noiwinking Iti recomand un ssd Samsung evo 860 1tb si o memorie hyperx predator de 8/16gb iti alegi tu cate placute de memorie vreiwinking