| Belcianu_Mihai_1997 a întrebat:

Salut lume, are cineva idee din ce cauza de fiecare dată când închid laptopul și îl redeschid nu-mi rămân data și ora ( trebuie sa le actualizez eu mereu când intru) ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Atat Pc-urile, cat si laptop-urile au o baterie, denumita "baterie cmos", care tine actualizate setarile din Bios, cat si data si ora de pe aceste sisteme.
Cand bateria se consuma, ea trebuie inlocuita, iar faptul ca data si ora se dau peste cap este un simptom al acestei reactii din partea dispozitivului.
Bateria se afla pe placa de baza. Accesul pe un pc e mai facil. La laptop e necesar sa-l desfaci, dar, daca nu te pricepi, e recomandat sa apelezi la un service.
In linkul de mai jos vei vedea cam cum arata o astfel de baterie care necesita inlocuire.
https://www.youtube.com/watch?v=cg_wvp1YdSI