| DieterBortscher a întrebat:

Luna viitoare îmi voi face un upgrade pc-ului, adică, în afară de carcasă, tot va fi schimbat.
Vă voi arăta oferta pe care am primit-o pentru 1100 lei, la mâna a doua:
-Procesor i5 3470
-Placă de bază cu socket 1155 și 4 plăcuțe RAM (3 plăcuțe pe care le-am avut eu 2x2gb și 1x4gb ddr3), și mai primesc încă o plăcuță de 4gb ddr3. Deci voi avea 12gb RAM în total
-Sursă 475w +80 bronz, dar s-ar putea sa fie pusa una de 500w
-Placă video AMD Sapphire RX 580 Nitro+ 4gb 256bit

Ce spuneți? Merită oferta?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mi se pare ENORM prețul. Uite aici marfă nouă, compară :

https://www.emag.ro/......priceasc/c

| DieterBortscher explică (pentru sierra1):

Nici unul de acolo din ce mi-ai dat nu se compara cu ceea ce mi s-a oferit la 1100. Chiar si cel mai bun de acolo din lista aia are GT 710 de 2 gb si un procesor i5 3470s, care s-ul ala strica tot... Eu am acum in momentul asta un GT 730 de 2gb...

| Bizon95 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Fara placa video sunt de acord cu sierra1
cu placa video, atunci oferta merita, mai ales sursa cu +80 bronz, fara de care nu ar face fata la placa video

TOTUSI, nu ai scris nimic de storage

| sierra1 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Ia tu vechitura aia și nu lua ceva nou, cu garanție. Banii tăi!

| DieterBortscher explică (pentru sierra1):

Frate, de ce judeci asa? Nu am bani de ceva nou. Placa video este de la un prieten, si a fost folosita doar 10 luni. Placa video inca e in garantie timp de 2 ani de zile. Stiu cand a fost cumparata. Dar de restul nu am bani pentru ceva nou nout. Si ce mi-ai dat tu acolo nu imi trebuie, pentru ca in afara de procesor, PC-ul meu actual e mai bun decat ce au alea in ele, deci nu are rost. Si in plus, ar trebui sa dau peste 2000 de lei ca sa pot lua ceva nou din magazin dar care sa duca si foarte bine in gaming si prostii de-astea.

| Ineys a răspuns:

Ce buget ai?
Nu prea merita. Mai pui 5-6 milioane si-ti iei ceva mult mai bun nou-nout, mai ales daca astepti si de Black Friday.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3974678/

Cam asa ceva, ca idee. Poti juca orice pe el la ora actuala cu un frame-rate decent, 50-60.

Cum nici tu nu ai specificat de stocare nimic, banuiesc ca nu primesti si HDD, si oricum, ai deja unul daca ai un PC.

Procesorul poate sa fie inlocuit ulterior cu un i5 daca vrei performanta si mai mare.
Placa aia video duce orice joc alaturi de un procesor care nu-i face bottleneck. Nu sunt sigur, dar cred ca i3-ul ala o trage putin in jos, dar nu atat cat sa iti afecteze jocurile foarte mult.

In plus eu am presupus ca vrei PC de gaming. Daca vrei de office se rezolva si mai ieftin.