| anonim_4396 a întrebat:

Salut,m-am decis sa fac upgrade la viteza de internet de la 100 mbps la 1000 mbps de la Digi.
Trebuie sa vina iar echipa sa monteze alte cabluri sau merge pe acelasi cablu doar ca am viteza marita?
Internetul e de tip Pppoe.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de pppoe, ci daca infrastructura e deja fibra sau nu. In principiu trebuie sa iti bage fibra in casa si sa iti instaleze un ONT. P.S. Ce sistem ai si de ce vrei upgrade de la 100 la 1000? Chiar daca banii in plus nu sunt multi, cel mai probabil nu o sa folosesti conexiunea aia la adevaratul ei potential. E suficient sa treci la 300 Mbps pe fibra, platesti tot cit la 100 (cel putin asa a fost in cazul meu) si se simte.

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai sistemul e compus dintr-un i7 7700k, GTX 1060 6gb, 16 gb ram si un SSD de 256 gb si un HDD de 1 TB
In mare parte stau si descarc filme/jocuri mai mereu si vreau sa nu pierd timpul aiurea la descarcat, plus ca toata familia foloseste wifi-ul destul de mult si imi pierd din semnal cand e folosit.
De asta vreau sa fac acest upgrade, macar daca tot fac sa il fac la maxim fara sa am probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Hahahaha, 1 TB si te plingi de pierdut timpul aiurea la descarcat? Ce router ai? Cred ca mai mult e problema de router decat de ce face familia pe WiFi. Eu la 300 Mbps am doua calculatoare pe cablu si doua telefoane conectate mai tot timpul pe WiFi, pana de curand pe WiFi se conecta si un laptop care rula niste prostii de link exchange si facea cate 50-100 GB de trafic zilnic. 300 Mbps, router de vreo 150 RON pe care l-am resoftat cu OpenWRT, totul merge superb. P.S. Esti la Digi acum? Am vazut in niste intrebari mai vechi ca erai la ailalti. Daca folosesti routerul de la ei, posibil ca buba sa fie acolo. Ah, da, si calculatorul tau sper ca il ai conectat prin cablu si nu prin WiFi la net... happy

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Celelalte intrebari erau pentru niste prieteni, doar atat voiam sa stiu daca trebuie sa vina echipa iar sa monteze.
Nu am fibra optica, internetul e din ala vechi prin cablu la stalp sau cum se zice si nu am instalat ONT in fata usii, intrebam mai mult ca o sa "modific" camera si asa pot sa ii chem dupa daca e sa monteje ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Nu mi-ai zis daca e Digi sau ailalti. In principiu iti intra cu fibra in casa si monteaza ONT-ul ala pe undeva, de la el intri in casa cu cablul tau. Sfat - eu am pierdut vreo doi ani chinuindu-ma ca prostul - le zici din prima sa iti configureze ala al lor ca Bridge si sa iti dezactiveze WiFi-ul de pe el. Iei frumos un router bun la maxim 200 RON (bine, daca stai in Casa Poporului si ai cerinte pe masura, poti sa dai si 1500 RON pe unul), vii cu cablul LAN din ONT in el, si pe el configurezi tot. Eu am un TP-Link 1043N pe care cu softul lui nu mergea IPv6 de nici o culoare. Am pus OpenWRT, zburda! Plus ca am reusit sa ii sting si TOATE ledurile din soft acum, ca ma enervau...winking