| andrei690 a întrebat:

M-am gandit, ce-ar insemna sa elimin din firele sursei de alimentatare a computerului. Este vorba de mufa de 24 de pini. Daca firele de exemplu, de 5v merg in acelasi loc in sursa, nu as putea sa trag un singur fir mai gros de 5 v si la mufa sa il unesc prin alte fire mai scurte unde este nevoie? De ce producatorii computerelor nu procedeaza asa? Au rol de filtru toate firele alea duse separat?

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Dar daca vin 5v pe una si -5v pe alta?

| andrei690 explică:

Nu este bine, ai dreptate.Dar daca pe pcb-ul sursei sunt conectate in acelasi loc mai este periculos?

| andrei690 explică:

Au alta culoare cele de -5v si -12v.