| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

Salut, m-am tot uitat la tutoriale dar nu mentioneaza nimeni nimic, la instalarea windowsului cea mai complicata parte care mi se pare mie e cea cu partitiile unde mi-ar fi frica ca as putea gresi si poate voi fi ajutat sa inteleg cum se fac. Eu vreau sa am doar ca in a 2-a poza, partitia C care sa fie destinata doar windowsului si poate si altor chestii mai imp si D-ul pentru jocuri de exemplu, unde o sa am tot. Dar la creare nu am idee cum e, cand iei windowsul. Cum functioneaza? Prima partitie pe care ai sa o faci o sa fie C-ul si a doua D-ul sau cum?
https://imgur.com/a/q8AIRw1

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Https://youtu.be/f8u21DbvqXY?t=466
Partitia in care se instaleaza este cea care este selectata (o selectezi dand click pe ea), cea din lista care este mai albastrita, asa cum face in video.
Vei avea, dupa ce ai sters toate partitiile (ca in video), o "partitie" care iti spune ca are spatiu nealocat si cati GB are, apesi pe "New" pentru a crea partitia de sistem, cu cati GB vrei tu [insa, atentie! spatiul alocat partitiilor se face in MB dupa regula 1024MB=1GB (daca vrei o partitie de 100GB, de exemplu, vei scrie 102400MB)], iar cu restul de spatiu care a ramas in "partitia" care iti spune ca are spatiu nealocat, apesi pe "New" si pui tot spatiul care ti-a ramas listat acolo (de obicei, cand creezi partii, ti se va arata tot spatiul in MB in acea casuta; de asta la prima partitie vei selecta cat vrei sa ai, iar la urmatoarea nu este nevoie sa selectezi in casuta, se va pune automat restul de spatiu)