| Adrian04 a întrebat:

M-ati putea lamuri si pe mine cum se calculeaza plata unei facturi la orange? Am un abonament relativ vechi, de minim 3 ani, dar nu asta e ideea. Abonamentul se numeste flexibil 7 [implicit am de platit 7 euro lunar, fara tva]. Insa cum factura vine in lei, mereu e aproximativ 45 de lei [variaza, banuiesc ca in functie de cat e euro la momentul respectiv], cu tot cu tva si fara costuri suplimentare. Acum m-am interesat de un abonament la vodafone, de 13, 51 euro cu tot cu tva, iar tanara unde am intrebat mi-a spus ca plata in lei va fi in jur de 58 de lei, deci aproape aceeasi valoare ca si in euro. Ce ar trebui sa inteleg? Ca domnisoara de la vodafone se inseala in privinta platii, sau ca la orange e "mai scump" un euro?

2 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu ai ceva extraoptiuni activate la Orange care sa iti mareasca valaorea abonamentului? Ar trebui sa verifici si asta. Cel mai simplu e sa te uiti a factura ce iti vine acasa. Cea de la Vodafone cel mai probabil a calculat asa rapid cam cat ar fi13. 5 euro si ti-a raspuns.Nu e mai scump un euro, facturile se calculeaza la cursul euro BNR la data emiteri.Bafta!

| Adrian04 explică:

Nu, nicio extraoptiune, nimic. Are si un prieten tot de la Orange abonamentul 3+4 [adica 7], sau ceva de genul, nu mai stiu sigur cum a zis ca se numeste, insa sunt sigur ca tot 7 euro are de platit. Si tot asa, fara costuri suplimentare tot in jur de 45-50 de lei ii vine.

Si sa inteleg ca cea de la Vodafone a calculat bine? Adica cam cat a zis ea ar fi?