| Jojo1769 a întrebat:

Ma adresez celor cunoscători în domeniul fotografiei. Nu am un buget mare asa ca am doua aparate în minte pe care mi le-as dori. Vreau sa va întreb, dintre Sony a6000 și Nikon d3500 care ar fi mai ok? Ok ma refer ca și calitate a fotografiilor, fiabilitate și poze pe timp de noapte(cerul înstelat, calea lactee și de ce nu, pe la evenimente pe timp de noapte) știu, unul e dslr iar altul mirrorless, însă am mai avut un Sony bridge pana am învățat sa-l folosesc la maxim pana dădea impresia de capacitatea unui alt apărat mai performant. Când aud dslr mi-e frica de shooter ca știu ca poate ceda la un număr mare de cadre iar la mirrorles de senzorul mic laughing) Acum va las pe voi sa ma îndrumați. Mulțumesc frumos!

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu o sa faci poze de noapte cu nici unul din ele. Eu zic sa mergi cu nikonul ca gasesti obiective mai ieftine, la Sony o sa te faulteze pretul obiectivelor.

Daca vrei poze de noapte trebuie Nikon d7200 dar la ala chiar trebuie buget.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Poți face poze noapte cu mai orice aparat.
Cunosc oameni cu d3100 și fac poze noaptea fara probleme. Contează și obiectivul, nu doar aparatul.
Plus că poți lua obiective gen 50mm f 1.8 și poți face poze noapte fara prea multe probleme.

| RoCkKiD a răspuns (pentru DoctorWh0):

Poti face poze la stele si cu telefonul dar nu inseamna ca o sa te alegi cu ceva decent din ele. Acum ce-i drept depinde si ce pretentii ai si ce intelegi prin poza buna.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Telefonul are senzorul mult, mult mai mic decât un DSLR APS-C, si calitatea sticlei este de multe ori inferioara.
De asemenea, pe un DSLR poți face poze long exposure, si in general pozele sunt bune și la valori ISO înalte(3200-5000)

| Anonimus107 a răspuns:

Recomand Sony a6000, ca e peste Nikon d3500