| Explosive97 a întrebat:

Salut,
ma confrunt cu o porblema:
Am avut unitatea unui vecin pe la mine care nu pornea ma rog m-am gandit eu ca sa nu fie cablul de alimentare impuscat nu era asta desi sursa mergea de minune.
Dupa ce am deconectat toate cablurile de la unitatea mea si le-am montat la loc unitatea mea porneste dar primesc no signal pe monitor nici un beep de la placa de baza nimic m-am gandit la placa video dar ar trebui sa apara macar chestiile de inceput cred,inainte de a face testul cu vecinul mergea perfect unitatea nici cea mai mica eroare lag sau mai stiu eu ce.
Ce ar putea avea?
Si inca ceva ce ar putea avea unitatea vecinului care a pornit, am vrut sa reinstalez windowsul dar nu vedea hardul si deodata s-a auzit un pff, si nu a mai vrut sa porneasca.Sursa merge.

5 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

In ce priveste compul tau, n-ai pus cablul monitorului corect, ai un contact imperfect.
In ce priveste compul vecinului, nu te mai baga daca nu te pricepi ca ai sa platesti ce n-ai stricat, asta e un sfat pentru viitor.
Posibilitati:
1. Nu mai merge coolerul de proc;
2. Radiatorul procului e plin de praf si nu mai raceste corespunzator.
3. Placa de baza s-a bulit, probabil de la manipulare incorecta.
Daca ai erori de start de la bios, adica nu citeste hardul atunci s-ar putea sa fie hardul dus.
Daca compul are tot felul de gadgeturi pe el verifica si daca sursa are puterea necesara. Daca tot ce are intre in standard: 1 hard, 1 placa video, 1 conector PCI de ceva, 1 DVD player atunci n-are cum sa fie de la sursa.

| Explosive97 explică (pentru StefanKogut):

Bun cu al vecinului s-a rezolvat se bulise placa de baza acum al meu l-a incercat varutu meu mai mic i-a dat drumu si cica s-a auzit un poc si s-a stins si nu mai vrea sa porneasca...ma gandesc ca e sursa ca spre deosebire de al vecinului daca fac punte intre firul verde si cel negru nu porneste coolerul de la sursa.
PStonguec-u nu e chiar al meu e al varului si e la tara si ma gandesc ca de la no signal i-au tras cablu de alimentare sitin/aprins de n ori si poate s-a bulit sursa...Ce parere ai?
Se poate intampla ceva daca iau sursa de la alt pc si s-o pun pe al meu?
ma refer la sursa respectiva...

| StefanKogut a răspuns (pentru Explosive97):

Daca e sursa de pc atunci e compatibila. Trebuie sa verifici daca are puterea necesara.

| Explosive97 explică (pentru StefanKogut):

Ok cam in 2-3 ore o inlocuiesc o sa iti zic daca merge sau nu big grin.

| StefanKogut a răspuns (pentru Explosive97):

Ai grija unde bagi mufele de pe placa de baza, consulti intai manualul placii, si dupa aia o conectezi. Daca n-ai manual il cauti pe net dupa modelul placii, daca nu e foarte exotica(placa) sigur il gasesti.