| Nedelcu_Stefan_1981 a întrebat:

Mă întrebăm ce placa video ar fi mai buna dintre gtx 970 și r9 390

Răspuns Câştigător
| KLiNK a răspuns:

GTX 970 este mai economica (cu aprox. 130w). R9 este pe 512bit si banda memoriei este mai mare (384gbps). Totusi, GTX-ul are frecventele mai mari. Acum eu zic ca in gaming ar sta mai bine un R9. Este mai buna pentru gaming. Nvidia are drivere mai bine optimizate din cate stiu. La AMD sunt si incompatibilitati. Dar nu mai e asa de grav cum era cam acum 10 ani cand (aproape) toate jocurile erau optimizate pentru Nvidia.

1 răspuns:
| Nedelcu_Stefan_1981 explică:

Crescător merg pe un 980 ți