| bzSteFaN a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu cateva definitii? Recent m-am apucat de electronica din lipsa de ocupatie si vreau sa stiu cum pot determina ce fel de capacitor, rezistor, tranzistor sa folosesc pentru anumite proiecte. De ex: am vazut pe Youtube un amplificator facut din, 1 tranzistor bc547, rezistor 10k ohm, 100uf 25V capacitor o baterie de 9V si un speaker + mufa juck 3.5mm. Si vreau sa stiu de exemplu daca pun o alta sursa de curent, sa zicem 5v cum aflu ce rezistor pun?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai daca ala se alimenteaza la 9 Volti si tu ii pui alimentator de 5 Volti ce sa faci cu un rezistor?
Rolul rezistorului este:
producerea caderii de tensiunii dorite intre doua puncte din circuit;
determinarea curentului dorit printr-o altă piesă a circuitului;
divizarea unei tensiuni intr-un raport dat (circuit divizor de tensiune);
terminarea unei linii de transmisie(ca rezistență de sarcina).
Deci daca bagi un rezistor in circuit nu faci decat sa reduci tensiunea. Reducand tensiunea nu va mai functiona circuitul. Poti sa facu altceva: sa scoti un rezistor din circuit si sa bagi altul mai mic pentru a alimenta circuitul la o tensiune mai mica. Mai poti sa pui un circuit care-ti da tensiune filtrata la 12 volti si cu o rezistenta sa micsorezi la 9 volti si cu o dioda Zener si un condensator sa-l mai filtrezi o data si sa-l stabilizezi.

Bula
| Bula a răspuns:

Rezistenta trebuie sa calculezi astfel incat prin el sa treaca acelasi marime de curent.
Trebuie sa tii cont si de caderea de tensiune B-E, de 0.7V.
Restul componentelor raman de acelasi valoare.

Din experienta iti pot spune: amplificatorul are probleme de conceptie, nu cred ca va functiona satisfacator (necesita ajustari).

| Digikey a răspuns:

O sa functioneze si la 5 v.
Rezistenta aceea se calculeaza in functie de factorul de amplificare al tranzistorului, tensiunea de alimentare si curentul de colector dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin formule electrice. Caută pe net. Legea lui ohm șamd.