| smartshoppers1 a întrebat:

Salut, ma poate ajuta cineva sa pun cap la cap un site creat in html?

As vrea sa rezolv urmatoarele:

- optiunea de login(sa salveze userii noi si sa ii retina pe cei noi)

-bara "search" sa fie activa, ca si la google

-categoriile la fel sa fie active

Astept cat mai multe sugestii sau ajutor din partea tuturor!

Dau funda :-D (daca asa sta treaba)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Doar in html nu se poate rezolva. Ai nevoie si de alte secvente de programe, separate.
HTML foloseste doar functii de afisare precum si de colectare /transmitere de informatii de la client la server.
Prelucrarile de date si bazele de date se fac cu programe separate, dedicate, pe server (gen php, sql etc.), prin care se genereaza secvente html pentru afisare in cadrul paginii vizualizate in browserul utilizatorului.
Tot de pe server se trimit si fisierele auxiliare paginii (cum sunt cele css, java script-urile, cockie-uri etc.), necesare comunicarii interactive intre interfata utilizatorului si server.

| smartshoppers1 explică (pentru Bula):

Salut, am descarcat un free template de pe internet, l-am facut asa cum am vrut eu, dar atat nu reusesc sa fac sa functioneze acele cerinte...l-am hostat pe un subdomeniu gratuit, doar ca la baza de date nu ii dau de cap bazei de date
http://www.templatescreme.com/......mplate/547

Asta ar fi site-ul despre care vorbesc!

| Bula a răspuns (pentru smartshoppers1):

Baza de date trebuie sa-ti creezi tu, in functie de necesitatile tale si sa inlocuiesti apelurile (referintele) in template cu ale tale.
In plus, va trebui sa-ti faci si o interfata de actualizare pentru bazele tale de date (cu vizualizare/ introducere/modificare/stergere pentru fiecare inregistrare), atat pentru clienti, cat si pentru marfuri.

| smartshoppers1 explică (pentru Bula):

0-3 mi-ai dat scor de neprezentare

7 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cerintele tale nu pot fi realizate in niciun fel doar in HTML. Iti sugerez sa utilizezi o platforma deja existenta (care se potriveste mai bine proiectului tau) si sa o modifici dupa bunul plac.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ceea ce vrei tu sa faci puna pana si invata un limbaj de programare, un php un js ceva pentru ca in html nu vei putea face lucrurile alea.

| johnnny123 a răspuns:

Html nu este limbaj de programare, este limbaj de markup.
În html doar "așezi" și stilizezi elementele, dar pentru a le face să și funcționeze ai nevoie de un limbaj de programare și de o bază de date în spate.

Dacă am face o paralelă automobilistică, html-ul ar fi partea de tinichigerie, vopsitorie, tapiterie, finisaje, in general chestii de design.
Dar dacă vrei ca mașina să funcționeze, ai nevoie de motor, transmisie, cutie de viteze, etc. Aia este partea de programare a sitului.

| smartshoppers1 explică (pentru johnnny123):

Salut, am descarcat un free template de pe internet, l-am facut asa cum am vrut eu, dar atat nu reusesc sa fac sa functioneze acele cerinte...l-am hostat pe un subdomeniu gratuit, doar ca la baza de date nu ma prea pricep.
http://www.templatescreme.com/......mplate/547

Asta ar fi site-ul despre care vorbesc!