| ediroman123 a întrebat:

Salut ma puteti ajuta am o placa de baza biostar p4sdq iar cand incerc sa instalez windows imi da o eroare Setupdd.sys could not be loaded. Error code 4.nu sunt sigur si am citit pe internet ca eroarea provine de la hard hardul este un hard de 6 giga dar a pierdut 2 giga si acum are 4 dar nu merge sa bag windows xp nici 2000 si cu greu reusesc sa rulez windows 98. Am urmatoarea configuratie 256 ram placa video integrata si procesor Intel pentium 4 2.8 ghz

Răspuns Câştigător
| alexpoint a răspuns:

Salut, daca iti apar acele "puncte ciudate" pe ecran la pornire mai poti face doua chestii. Incearca sa pui o placa video pe AGP daca ai de unde imprumuta una (numai pentru teste) si daca nici in cazul asta nu functioneaza inlocuieste RAM-ul (inlocuiesti placuta RAM, sa nu o lasi si pe cea veche in slot). Vezi pe la prieteni daca pot sa-ti imprumute pentru cateva ore o placa video pe slot AGP si o placuta (DIMM) DDR. Sper sa rezolvi problema.

6 răspunsuri:
| pnker a răspuns:

Cum adica "a pierdut 2 gb"? Oricum ar fi, ai probleme cu hard-ul. Cel mai bine ar fi sa-l schimbi. Totusi, eu zic ca nu se merita sa investesti intr-o configuratie asa veche.

| ediroman123 explică (pentru pnker):

L-am schimbat si nu merge

| alexpoint a răspuns:

Salut, se pare ca una din componentele calculatorului este stricata sau nu este compatibila cu varianta de windows pe care vrei sa o instalezi. Cel mai probabil a doua varianta. Aici ai mai multe detalii:
http://support.microsoft.com/? kbid=330181

| ediroman123 explică (pentru alexpoint):

AM incercat cu mai multe harduri dar cand aprind calculatorul la post apar puncte ciudate pe ecran si cu alte windows-uri si tot nu merge windows 98 dupa ce il instalam nu mergea prea bine

| ediroman123 explică (pentru alexpoint):

Am incercat cu o placa pe slot agp de 128 mb si tot apar punctele se poate sa fie de la ram deoarece pc-ul n-a mai fost folosit de cativa ani si cand la pornit ramul nu raspundea l-am bagat pe slot si a mers pana apareau punctele acelea bizare.Dar de la procesor poate sa fie problema

| alexpoint a răspuns (pentru ediroman123):

Salut, daca iti apar acele "puncte ciudate" pe ecran la pornire mai poti face doua chestii. Incearca sa pui o placa video pe AGP daca ai de unde imprumuta una (numai pentru teste) si daca nici in cazul asta nu functioneaza inlocuieste RAM-ul (inlocuiesti placuta RAM, sa nu o lasi si pe cea veche in slot). Vezi pe la prieteni daca pot sa-ti imprumute pentru cateva ore o placa video pe slot AGP si o placuta (DIMM) DDR. Sper sa rezolvi problema.

| ediroman123 explică:

Am avut alta placa de baza pentium 2 si hardu am inteles ca pierdut 2 giga la instalare windows xp dar a mers in continuare pana s-a ars placa de baza cand am dat sursa mai mica si a iesit fum in rest nu stiu nimic