| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut, ma puteti ajuta si pe mine? Am in calculatorul meu o placuta de memorie de 2 gb ddr 3 de la firma sycron si mai pot baga o placa tot de 2 gb. Daca comand o placa de 2 gb ddr3 dar alta firma este compatibila cu cealalta placuta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca doua placi de RAM sa fie compatibile trebuie sa fie la aceeasi frecventa si acelasi DDR. N-ai spus daca memoria veche este tot DDR3. Atunci merge cu orice placuta DDR3. Unele placi de baza care au DDR 3 accepta chiar si frecvente diferite dar memoriile vor lucra cu frecventa cea mai mica. La DDR 2 nu merge. Trebuiesa aiba aceeasi frecventa. Daca spuneai denumirea corecta a placii vechi iti spuneam corect ce merge. Sau daca nu stii denumirea placii RAM spune denumirea placii de baza.

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Da, n-are treaba firma.

| ROB3RT89 a răspuns:

Normal ca e compatibila.
Sa nu difere frecventa!

| Condrache_Marian_1989 explică (pentru Salontanul):

Placa care o am eu e de 2 gb ddr 3 si are 1333 mhz ceva de genu

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Condrache_Marian_1989):

Atunci trebuie vazut ce placa ai. Daca suporta mai mult poti sa iei si o placa cu frecventa mai mare desi n-are rost. Va lucra tot la 1333Mhz.