| hvc a întrebat:

Salut,
Ma tenteaza sa cumpar acest router :

http://www.okazii.ro/......a124846749

manualul de utilizare ar fi acesta :

http://www.belkin.com/support/dl/P74725uk-C_F5D7632uk_Ma n.pdf.

Intrebarea mea este : pot baga firul de net in el (fir de ner de la RDS, nu fir de telefon) si sa am net la 2 PC-uri (prin fir din router) si net wireless?

5 răspunsuri:
| M29 a răspuns:

Salut!

Poti conecta pana la 4 calculatore prin fir la acelasi router si poti conecta si alte dispozitive folosind functia WIFI a router-ului respectiv.

Inainte de a folosi internetul pe mai multe dispozitve trebuiesc efectuate mai multe setari.

O zi buna!

| generator20 a răspuns:

Un router cand il setezi trebuie sa ai doua extensii de cablu de internet! il ai tu si 1 trebuie sa il primesi la pachet cu routeru'. Dupa ce configurezi routerul cu un calculator, routerul va fi de acum in colo registrul de date de la RDS (ala cu nume parola etc.) Acum, dupa ce ai urmat instructiunile sa zicem ca iti merge (routerul emite Wi-Fi si cu celalalt cablu e bagat in Unitate si merge, pentru a folosi acelasi lucru pentru alt calculator e nevoie de un al treilea cablu cu fire optice de net sa intre 1 capat in unitatea a doua si 1 in router.(routerul poate fi folosit astfel pentru 4 calculatoare in acelasi tip iar traficul de net e egal la toate PCurile) Daca nu te descurci atunci descarca-ti Team Viewer, imi dai Messu tau si te rezolv eu in maxim 1 ora big grin big grin.

| Beretta a răspuns (pentru generator20):

Corect ce ai spus cu o mica precizare, impartirea traficului se face prin Quality of Service (QoS)

| generator20 a răspuns (pentru Beretta):

Cand asculti muzica iti mai scapa lucruri big grin

| hvc explică:

Tot nu am aflat ce voiam... de fapt ma intereseaza daca pot baga firul meu de net de la RDS (prin port WAN), adica daca are port WAN. Nu ma ajuta la nimic daca are port DSL in loc de port WAN, deoarece nu am net prin fir de telefon. La anunt scrie ca este Modem ADSL cu functie de router wireless, ceea ce ma face sa ma gandesc ca are port DSL (dupa cum am vazut si in imagini pe net cand am cautat modelul asta). Tot in anunt scrie ca are 4 porturi LAN si 1 port WAN (desi ma indoiesc).